TC74 – snadné měření teploty po I2C

Teplotní čidlo TC74 je běžně k dostání za rozumnou cenu. Jeho výhodou je snadná komunikace po I2C sběrnici a tím i snadné implementování do libovolné aplikace. Hlavní nevýhodou je jeho přesnost, která je pouze 1°C. I přesto postačí na běžné měření teploty.

Zmiňované senzory se běžně používají např. ve výpočetní technice na měření teploty v počítači. Konkrétně jsou integrované v pevných discích, na základních deskách a grafických kartách. I v tomto případě je jejich přesnost dostačující. Senzor se běžně vyskytuje v pouzdře SOT-23, ale je možné jej sehnat i v pouzdře TO-220, které je lepší pro použití s nepájivým kontaktním polem například.

Teplotní senzor obsahuje dva registry. První je registr pro nastavení (CONFIG) a druhý obsahuje naměřenou teplotu (TEMP). Přístup k oběma registrům probíhá pomocí sběrnice I2C . Adresa teplotního senzoru je dána výrobcem podle označení součástky. Je možné sehnat až 8 teplotních senzorů s různou adresou (tabulka 1).

Tabulka 1: Označení teplotních senzorů TC74 a jejich adresy

označení adresa (hex)
TC74A0 92
TC74A1 93
TC74A2 94
TC74A3 96
TC74A4 98
TC74A5 9A
TC74A6 9C
TC74A7 9E

Komunikace se senzorem probíhá pomocí I2C, jak je popsáno v článku zde.

Připravuje se:

  1. Knihovna I2C ke stažení pro ATMEL AVR

 

Komentovat

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Povinná pole jsou označena *

*

*

motorcycle fairings for sale Wholesale Honda Fairing Kits cheap suzuki fairings cheap ABS Fairings cheap Kawasaki fairings cheap yamaha fairings
cheap trx home cheap trx trainer cheap trx training TRX Suspension Training trx pro4 trx home2 trxhometrainer