Akce na kolejišti bez PC [4]: Ovládání vlaku na výstavě

Malé kolejiště na výstavu? Potřebuji k ovládání člověka nebo počítač? Nyní to jde automaticky jen pomocí centrály!

Dalším příkladem použití nových automatických akcí na centrále TCS/TCS-2 je automatická jízda vlaku, ovládání funkce vlaku a přestavování výhybek a to vše podle senzorů.

POZOR! Tento návod neuvádí nastavení příslušenství a zpětného hlášení. Počítá se, že příslušenství pro ovládání výhybek a zpětné hlášení už je vytvořené a funguje.

Co k tomu potřebujeme?

 • Centrálu TCS nebo TCS-2
 • Digitální lokomotivu
 • DCC dekodér příslušenství pro ovládání výhybek
 • Detektor zpětného hlášení se sběrnicí S88 nebo RS-BUS

Propojení jednotlivých komponent asi nemusím zmiňovat, DCC dekodér připojíme na DCC výstup a detektor zpětného hlášení buď na S88 nebo RS.

Jak to nastavit?

Nastavení této akce je dost individuální a tak jsme připravili video příklad, který ukazuje pět vytvořených akcí, které ovládají jednu lokomotivu z druhé koleje na kolej čtvrtou, pak 15 sekund stojí a jede zase zpátky na druhou kolej. Na celou operaci potřebujeme celkem pět akcí (popsané níže a také ve videu). Celé se to spustí manuální akcí a pak už to nikdo neřídí (jen centrála automaticky).

Následující obrázek ukazuje rozložení kolejí pro příklad na videu. Kde jsou označené jen důležité koleje a výhybky.

 1. Akce
  – Spustí se manuálně tlačítkem (viz začátek videa).
  – Po spuštění akce se přehodí výhybka V1, počká se 2 sekundy a poté se rozjede vlak s adresou 8 (Brejlovec) rychlostí 10 a zároveň zahouká.
 2. Akce
  – Spustí se 2 sekundy po opuštění druhé koleje (S88 senzor #9) a zároveň musí být obsazena kolej se senzorem S88 #12 (zhlaví).
  – Po spuštění akce se pošle příkaz k zastavení vlaku s adresou 8 (Brejlovec), počká se 4 sekundy, přehodí čtyři výhybky (V1, V2, V3, V4), počká se další 4 sekundy a pak se rozjede vlak s adresou 8 opačným směrem a zahouká.
 3. Akce
  – Spustí se 1 sekundu po opuštění úseku S88 #12 (zhlaví) a zároveň pokud je obsazena čtvrtá kolej (S88 senzor #11).
  – Po spuštění akce se pošle příkaz k zastavení vlaku s adresou 8 (Brejlovec), počká se 15 sekund a poté se přehodí čtyři výhybky (V1, V2, V3, V4), počká se další 2 sekundy a rozjede se vlak s adresou 8 (Brejlovec) zase opačným směrem a zahouká.
 4. Akce
  – Spustí se 4 sekundy po opuštění úseku čtvrté koleje (S88 senzor #11) a zároveň pokud je obsazen úsek S88 #12 (zhlaví).
  – Po spuštění akce se pošle příkaz k zastavení vlaku s adresou 8 (Brejlovec), počká se 4 sekundy a přehodí se výhybka V1, poté se počká další 4 sekundy a rozjede se vlak opačným směrem a zahouká.
 5. Akce
  – Spustí se 2 sekundy po opuštění úseku S88 #12 (zhlaví) a zároveň pokud je obsazena druhá kolej (S88 senzor #9).
  – Po spuštění akce se pošle příkaz k zastavení vlaku s adresou 8 (Brejlovec).

Závěr

Tímto způsobem by bylo možné nastavit ovládání i více vlaků a opakovaně pořád dokola. Například tím, že by se první akce upravila a přidala se tam ještě podmínka.

Fantazii se meze nekladou a tak je možné udělat téměř cokoliv. Přidat návěstidla a další příslušenství.

Více o automatických akcích si můžete přečíst v článku Automatizace modelového kolejiště ještě jednodušeji a bez pomocí počítače!


One thought on “Akce na kolejišti bez PC [4]: Ovládání vlaku na výstavě

 1. Pingback: Automatizace modelového kolejiště ještě jednodušeji a bez pomocí počítače! - ZAVAVOV

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

0
0
0
0
0
0
0
0
0
Verified by ExactMetrics