cz flag en flag

Elektronická regulovatelná zátěž – levně a jednoduše

Každý elektrotechnik potřebuje ve své laborce to správné vybavení a postupem času se potřeba na specializované vybavení zvyšuje podle toho, na jakém projektu člověk zrovna dělá. I přesto se spousta vybavení hodí na více projektů. O jednom takovém zařízení bude řeč právě v následujícím článku.

Už delší dobu pracuji na jednom větším projektu (Digitální centrála TCS) a jednou z mých hlavních podmínek je udělat dokonalé zařízení, které vyhoví nárokům většiny uživatelů. Proto musí být tohle zařízení dostatečně otestováno. Jedním z mnoha testů je právě zátěžový test a testy proti přetížení a zkratu výstupního signálu. Tohle se nejlépe testuje právě s Elektronickou regulovatelnou zátěží. Bohužel v domácích podmínkách si obvykle člověk nemůže dovolit mít drahé vybavení a tak jsem se pro začátek rozhodl použít něco z Číny. 

Objednal jsem tedy následující modul (obr. 1), který není kompletní a musí se ještě doplnit o pár věcí.
https://www.aliexpress.com/item/75W-Constant-Current-Electronic-Load-100V-6-6A-Battery-Discharge-Capacity-Tester/32707669154.html

Obr. 1: Elektronická zátěž objednaná z AliExpress.

V popisu je napsáno, že zátěž je možné připojit až do napětí 100V a maximální proud zvládne 6,6A. Zdá se mi to jako neuvěřitelné a bohužel jsem zatím tyto maxima sám neověřil. 

Poté, co mi tato destička přišla, bylo potřeba přidat potenciometr (zvolil jsem 10K) a také pořádný chladič. Našel jsem doma chladič z CPU a přimontoval jej na tranzistor. Dlouhou dobu jsem zařízení používal jako “bastl”, trčely z toho dráty, ale svůj účel to splnilo. Nyní nastal čas to trochu vylepšit, dat do krabičky a tím urychlit a zjednodušit zase práci.

 

Popis zapojení

Začneme tedy tím, jak to celé zapojit. Prodejce k zařízení dodává schéma (obr. 2). 

Obr. 2: Schéma zapojení

Ze schématu je patrné, kam co připojit. Vlevo dole se připojí potenciometr – k tomu byl v balení kabel i s konektorem. Stejně tak byl v balení i kabel s konektorem pro napájení (konektor J3). Dále jsem připojil ventilátor na konektor J2. Tam naštěstí seděl přímo konektor ventilátoru z procesoru počítače. A nakonec připojení zátěže pomocí fastonů (nejsou součástí balení) na svorky označené jako +V a -V. Ve schématu je ještě naznačeno, jak připojit měření proudu a napětí, ale to jsem udělal trochu jinak. Koupil jsem v Číně ručičkový ukazatel proudu a zapojil jej do série na svorky se zátěží (tak jak je naznačeno tlustým červeným a pak černým vodičem). Nepřipojoval jsem na konektor J1. Přišlo mi to tak nejjednodušší.

Krabička

Abych předešel neopatrné manipulaci, zkratu či dalším nepříjemnostem, tak jsem celé zařízení dal do krabičky. Také to dost urychlí práci, když vezmu jen krabičku a zapojím, než hledat na stole volné místo na nějakou změť drátů. Výsledný produkt je vidět na fotografiích níže.

 

Příklad použití

V projektu Digitální centrála TCS, který jsem zmiňoval už výše, potřebuji zatěžovat výstupní signál, který je střídavý a měřit proud, při kterém sepne proti-zkratová ochrana. Abych toho byl schopen, tak jsem střídavý signál usměrnil a poté teprve připojil na zátěž. Udělal jsem si na to přípravek – viz obrázek 3 (dole). Výstupní signál je obdélníkový střídavý signál s maximálním výstupním napětím 18V a proudová pojistka by měla spínat při 2A. Zkoušel jsem zatěžovat až do 4A při 15V. Chladič zátěž bez problému uchladil.

Obr. 3: Usměrňovač pro měření střídavé zátěže

Podpořte fungování webu a získejte více podobných návodů

Líbí se Vám návod a rádi byste viděli na webu více podobných návodů? Můžete mi pomoct a darovat alespoň malou částku na vývoj. Učiníte tak pomocí formuláře v pravém sloupci, kde můžete poslat peníze prostřednictvím PayPal účtu nebo platební karty. Také pomůžete tím, že budete web nebo tento článek sdílet na sociálních sítích.  

One thought on “Elektronická regulovatelná zátěž – levně a jednoduše

  1. Pingback: Electronic regulated current load – easy and cheap – ZAVAVOV

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

0
1
0
0
2
0
0
0
0
Verified by ExactMetrics