cz flag en flag

Přestavník pro výhybky snadno a levně

Už delší dobu jsem přemýšlel jakým způsobem přestavovat výhybky na svém kolejišti. Kupovat pro každou výhybku přestavník, který stojí okolo 400 Kč se mi zrovna moc nechtělo a tak jsem pátral dál. Hledal jsem, jak si něco takového snadno vyrobit doma. Existuje spousta návodů a některé vypadají velice zajímavě. Nyní popíšu, jak jsem se s tímto úkolem vypořádal já.

 

 

 

Během mého pátrání jsem narazil asi na dvě taková odlišná řešení. První bylo použití elektromagnetického relé pro přestavník, ale tohle mi nepřišlo úplně nejlepší. Druhé řešení používá vždy malé servo (jak funguje servo?) a touto cestou jsem se vydal i já.

Jako první jsem objednal malé serva SG90 9g (obr. 1) z Číny a vyzkoušel se zakoupeným DCC dekodérem pro servo přestavníky. Vše fungovalo skvěle. Dekodér umožňuje nastavit i úhel mezi koncovými body, takže je to vhodné pro různé druhy výhybek.
mini_servo

Obr. 1: Servo SG90 9g

 

Dalším krokem bylo vymyslet uchycení serva. Vzhledem k tomu, že nejsem příliš zdatný v mechanice, vydal jsem se cestou nejmenšího odporu. Zakoupil jsem v železářství nábytková elka (obr. 2) a vyvrtal do každého díru, pro uchycení serva (obr. 2) o průměru 2mm. Poté jsem jen servo přišrouboval k elkám – na každou stranu serva jedno elko (obr. 3).
img_20160513_181658

Obr. 2: Nábytková elka s vyvrtanými dírami pro uchycení serva.

img_20160513_181818

Obr. 3: Elka uchycena k servu.

A čím budeme teda výhybku přestavovat? No přece táhlem! To jsem vyrobil z kusu drátu o průměru 2mm. Táhlo jsem rovnou vyráběl pro držák, který byl dodávaný se servem. V tomto plastovém držáku jsem jen zvětšil díry také na 2 mm. Celý modul je na obrázku 4.
img_20160513_181840

Obr. 4: Hotový servopřestavník.

Aby bylo možné táhlem výhybku ovládat, je potřeba pod výhybkou vyvrtat dostatečně velkou díru a táhlo jí prostrčit až k táhlu výhybky (obr. 7).

Nyní je potřeba celý “modul” uchytit ke kolejišti. Prvním, ne příliš zdařilým pokusem, bylo tyto elka přilepit lepidlem. Po nějaké době servo upadlo. Tak jsem se rozhodl serva přišroubovat ke dřevěné desce stolu.

Ještě plánuji přidělat koncové spínače, ale to ještě nemám dostatečně vymyšlené.

Elektronika k servu

Pro digitální ovládání serva jsem použil dekodér z eshopu dccdoma. Je opravdu perfektní k ovládání až 8mi SERV. Na stejné eshopu je také možné zakoupit přímo hotové servo přestavníky za velice přijatelnou cenu. 

Tento digitální servo dekodér je možné ovládat libovolnou DCC digitální centrálou. Vhodná je například i tato: Digitální DCC centrála pro řízení modelové železnice pomocí Android (iOS) aplikace

Video

Celý fungující mechanizmus je vidět na následujícím videu.

Pomohl Vám tento článek?

Jestliže Vám článek jakkoliv pomohl nebo chcete přispět jeho autorovi na další vývoj, pak můžete přispět pomocí Donation formuláře vpravém sloupci. Můžete tak udělat pomocí PayPal účtu nebo také pomocí platební karty

Pokud nechcete nebo nemůžete posílat peníze, pomůže i sdílení článku či webové stránky na sociálních sítích. 

One thought on “Přestavník pro výhybky snadno a levně

  1. Pingback: Přestavování výhybek? Se servo-přestavníkem z DCCdoma – žádný problém! – ZAVAVOV

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

0
0
0
0
0
0
0
0
0
Verified by ExactMetrics