cz flag en flag

Programátor ATMEL AVR do USB

 

S koupí notebooku jsem musel řešit problém jak programovat ATMELY na notebooku, protože jsem s nimi chtěl pracovat i ve škole a na chalupě. Na toto řešení jsem našel odpověď na webová stránce: ZDE Vytvořil jsem tento jednoduchý převodník a uplně bezproblému funguje. Níže uvádím schéma, tišťák pro moje účely, a stažení kompletně celého projektu, který obsahuje schéma, tišťák, firmware a software.

 

Doporučená verze AVR studia je 4.16.

Upozorňuji, že programátor je vhodný na všechny atmely následujících řad: AT90…, ATmega… a ATtiny…

Doporučení: Při programování ATTINY2313 pro tento programátor je nutné nastavit propojky tak, aby nebyla zapnutá dělička kmitočtu (CKDIV) a zapnout externí oscilátor (12MHZ).

Často se mi stává, že mi píšete o pomoc, a pak stejně posílám alespoň naprogramovaný ATMEL poštou. Nic proti tomu nemám, ale přece jenom nad tím trávím i trochu času, a tak jsem se rozhodl, že tuto možnost budu nabízet nadále, ale mírně zpoplatněnou. Abych z toho něco měl tak cena bude následující: 100 Kč + nynější cena mikrokontroléru + poštovné a balné (to vše prosím předem na účet – mohu poslat i dobírkou, ale pak je poštovné mnohem dražší)

Bylo by možné udělat celý programátor za nějakou domluvenou cenu, ale to až od více kusů, aby se vyplatilo vytvoření desky plošného spoje.

schema

tistaktistak

 

Seznam použitých součástek:

IC1 – ATTINY2313 nebo AT90S2313
Q1 – krystal 12MHz
C1, C2 – keramický kondenzátor 27p
C3 – keramický kondenzátor 100n
D1, D2 – zenerova dioda 3V6
R1, R2 – odpor 27 Ohm
R3 – odpor 1K5

Jak to spustit?

Po kompletním sestavení je nutné nainstalovat ovladač. To uděláte tak, že připojíte desku do USB, v PC se Vám objeví, že bylo připojeno nové zařízení a že pro něj nemá ovladač, tak dáte nainstalovat ručně a dáte ovladač vybrat ze složky. Tento ovladač funguje a je vyzkoušen pod operačním systémem winXP a Vista 32bit. Po správném nainstalování ovladače by se mělo ve správci zařízení objevit nové zařízení s názvem USBtinyISP AVR Programmer.

Dále je nutné nainstalovat program pro vytvoření virtuálního portuCOM. Na to je aplikace přiložená v zip souboru s názvem com0com-2.0.0.0. Tato aplikace vytvoří virtuální com, kterým  se potom budete připojovatv AVRStudiu na programování.

Jako další je nutné nainstalovat program usbtiny500, který je také přiložen v zip souboru. Tento program musí být spuštěn vždy, když chceme programovat.

Nakonec nainstalujeme AVRStudio (není součástí zip souboru), ve kterém můžeme programovat v assembleru a pak rovnou nahrát program do ATMELU. Doporučená verze AVR studia je 4.16.

Vypadá to složitě, ale je to mnohem pohodlnější než si koupit drahý USB programátor. Tak přeji hodně štěstí se stavbou

Poznámka 18.2.2015:

Dnes jsem si po dlouhé době nainstaloval tento programátor a objevili se menší potíže. Někomu by mohlo pomoct použití com0com emulátoru s podepsanými ovladači. Najdete zde: https://code.google.com/p/powersdr-iq/downloads/detail?name=setup_com0com_W7_x64_signed.exe&can=2&q= (pokud to nepůjde stáhnout nebo bude nedostupné, tak mi napište)

Přispějte

Líbí se Vám projekt a rádi byste viděli na webu více podobných projektů? Můžete mi pomoct a darovat alespoň malou částku na vývoj. Učiníte tak pomocí formuláře v pravém sloupci, kde můžete poslat peníze prostřednictvím PayPal účtu nebo platební karty. Také pomůžete tím, že budete web nebo tento článek sdílet na sociálních sítích.  

Programování Arduina pomocí tohoto programátoru

Rád bych doplnil, že se dají koupit skvělé desky Arduino, které je možné pomocí tohoto programátoru naprogramovat a ušetříte tím složité navrhování desek. Jako inspiraci se můžete podívat na článek Levný a jednoduchý DCC dekodér pro osvětlení modelových domečků. Pokud by Vás o tom zajímalo víc, neváhejte mě kontaktovat!

Nějaké fotografie

20112010372 28122010403


2 thoughts on “Programátor ATMEL AVR do USB

  1. Pingback: Levný a jednoduchý DCC dekodér pro osvětlení modelových domečků – ZAVAVOV

  2. Pingback: Nejlevnější DCC analyzátor z Arduina Nano! – ZAVAVOV

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

0
0
0
0
4
0
0
0
0
Verified by ExactMetrics