cz flag en flag

Knihy pro práci s atmely

Existuje mnoho knih pro práci s atmely, zde popíšu několik, ze kterých jsem se učil já jako začátečník. Všechny jsou z nakladatelství BEN (www.ben.cz). Jedná se o knihy Práce s mikrokontroléry Atmel AVR, 3. díl a Atmel AVR programování v jazyce C. Knihy se zabývají jak praktickými zkušenostmi a zapojeními, tak i programováním a instrukční sadou Atmelů.

 

 

Práce s mikrokontroléry Atmel AVR, 3. díl

421130Tato kniha je vhodná pro ty, kteří se nikdy s žádnými mikrokontroléry nesetkali, ale i pro ty kteří pracují s jinými mikrokontroléry a chtějí se seznámit s Atmely, konkrétně s řadami AT90S, ATmega a ATtiny. Jsou to dnes nejrozšířenější a cenově nejpřijatelnější Atmely. Ke knize je dodáváno i CD, na kterém jsou datasheety jednotlivých mikrokontrolérů zmiňovaných v knize a všechny programy popsané v knize.

Autor v této knize popisuje nejprve princip funkčnosti Atmelů obecně. Jako např. porovnání vlastností jednotlivých typů, popsání pouzder, popsání vývodů a doplňků, informace o sériovém programování jednočipů a další. Kniha také obsahuje návod na stavbu programátoru pro Atmely.

Dále se v knize dozvíme rozdělení paměťového prostoru v Atmelu, rozdělení registrů a velice dobře je zde popsána instrukční sada pro programování v AVR assembleru. Kromě isntrukčí sady, se kniha zabývá i použitím této sady prakticky v programech. Takže se kniha zabývá i programováním jednoduchých aplikací.

Obrovskou výhodou knihy jsou hotové příklady, které jsou podrobně popsány a vysvětleny. Mezi příklady se objevuje použití Atmelu na rozsvěcování LED diod (běžící světlo), zobrazování čísel na 7segmentovém displeji, zobrazování znaků na LCD displeji, čtení znaků z maticové klávesnice, spojení s počítačem pomocí sériového portu, PWM regulaci otáček motoru, měření analogových veličin pomocí A/D převodníků a mnohé další příklady vhodné pro praxi.

Tato kniha mi pomohla pochopit základy práce s mikrokontroléry Atmel, ale kromě toho se k ní stále rád vracím i když třeba něco řeším v C, protože jsou tam popsány i principy použití různých prvků.

 


Atmel AVR programování v jazyce C


121139Tuhle knihu bych doporučil především těm, kteří už o Atmelech něco vědí a chtějí se naučit programovat v C složitější aplikace, které by v assembleru byly příliš náročné. V knize je vysvětleno programování v prostředí CodeVisionAVR, které je k dostání jako volně šířitelné, ale s omezenou délkou kódu, nebo je možné jej koupit jako verzi proffessional.

První část knihy se zabývá čistě programováním v C. Především zaklady jako práce s proměnnými, operátory, základní funkce a psaní kódu. Další částí je použití C u mikrokontrolérů Atmel. Takže přímo funkce a knihovny, které je možnou použít u těchto mikrokontrolérů a jak je možné je modifikovat pro vlastní použití. A poslední částí jsou řešení příklady v C, které jsou také přiloženy na doprovodném CD.

Kniha obsahuje celkem 15 řešených příkladů od nejjednodušších až po složitější. Příklady jsou tyto:

 1. ovládání LED diod, blikač
 2. vyslání nápisu na LCD displej
 3. vyslání řetězce znaků na RS232 (sériový port)
 4. vstupy z tlačítek
 5. maticová klávesnice
 6. klávesnice PC
 7. voltmetr
 8. čítač
 9. měřiče kmitočtu
 10. hodiny
 11. sběrnice MicroWire
 12. I2C
 13. SPI
 14. PWM
 15. USB

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

0
0
0
0
0
0
0
0
0
Verified by ExactMetrics