cz flag en flag

CodeVision AVR – programování atmel v C

Po nějakém čase programování atmelů v AVR assembleru jsem přešel na programování v C kvůli složitějším aplikacím. Po přečtení několika článků a knížek jsem zvolil za nejlepší možnost kompilátor CodeVision AVR. Našel jsem několik verzí. Z počátku bylo jedno, kterou používám, ale s příchodem Windows 7 64bit bylo nutné používat verzi 2 a vyšší.

 

Výhodou používání CodeVision je, že se dá snadno nastavit používání mnohých komponent. Jako je např. LCD displej, 1-wire, UART, PWM atd… Tohle nastavení se provádí snadno pomocí průvodce na začátku, který vygeneruje určitou část kódu, do kterého se pak dá přidávat vlastní kód. Další výhodou je, že tento program spolehlivě spolupracuje s USB programátorem, který je také popsán na této stránce.

Hlavní nevýhodou je cena tohoto programu. Ale existuje i volně šiřitelná verze, ale má omezenou velikost kódu.

 

Screen starší verze programu:
cvavr
Screen nové verze programu:
cvavr1

3 thoughts on “CodeVision AVR – programování atmel v C

  1. DSmodeling

    Dobrý den,

    CvAVR je velmi povedené prostředí pro programování mikrokontrolérů AVR.
    Na rozdíl od některých konkurenčních IDE je CvAVR daleko efektivnější a to především v rychlosti provádění výsledného kódu a optimalizaci délky kódu.
    Cena například verze standart je naprosto přijatelná. 🙂

    Zkoušel jsem různá jiná prostředí pro psaní komerčních programů v C. Ať už šlo o IDE pro AVR nebo ARMy a žádná sláva to nebyla.
    Díky CvAVR a nové řadě AVR0, DA jsem se zase rád vrátil k AVR procesorům od ARMů.

    Článek je dosti neaktuální, současná verze CvAVR 3.42 je o hodně dále.

    Hezký den

    1. admin Post author

      Děkuji za komentář i informace. Bohužel už je to vážně dávno, co jsem CvAVR využíval. Pak jsem musel přejít kvůli licencím na AVR Studio od Atmel a nyní už se věnuji spíše ARM. Občas využiji nějakou Arduino desku, ale programovanou právě v AVR Studiu na něco rychlého.

      1. DSmodeling

        Dobrý den,

        je pravdou že procesory (mikrořadiče) s jádrem ARM už vedou trhu. Mají však spoustu svých “ale”….
        V jakém prostředí programujete ARM procesory, pokud to není interní záležitost?

        Cca před 5-6 lety jsem ve svých konstrukcích začal používat ARMy od STm většinou řadu Cortex-M3, výpočetní výkon nelze s AVR srovnávat. Jenže jsem zakoupil IDE MikroC for ARM. S tímto prostředím si opravdu užijete, nastavení nějaké periferie a používání knihoven je “zábava”. V knihovnách je nasekáno sposta chyb. Takže se setkáte se stavy, kdy váš program chvíli funguje, pak zase ne.

        Když napíšete na sw podporu do Mikroelektroniky, podrobně vysvětlíte, kde mají v knihovnách chyby a podpoříte obrázky datové komunikace…odpoví často nějakou úplnou bbost a ani po letech chyby neopravují 🙂

        Takže i když je článek neaktuální CvAVR je stále povedené a stabilní IDE za přijatelnou cenu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

0
0
0
0
0
0
0
0
0
Verified by ExactMetrics