cz flag en flag

Ruhmkorfův induktor

Ruhmkorfův induktor (na obrázku dole) je přístroj sloužící jako laboratorní zdroj vysokého napětí. Na vstupní svorky se přivádí zpravidla stejnosměrné napětí 6 až 8 V, na výstupu vzniká pulsující napětí se špičkami až několika desítek kV.

Základní části přístroje: vstupní svorky se spínačem (na obrázku vpravo dole, páčka spínače je červená), tzv. Wagnerovo kladívko (na obrázku těsně nad červenou páčkou spínače), těleso s cívkami sloužící jako transformátor a elektromagnet současně (modrý válec), výstupní vysokonapěťové svorky (svislé kovové tyčky nahoře). Na výstupních svorkách je horizontálně umístěno jiskřiště.

Přístroj funguje na principu elektromagnetické indukce. Wagnerovo kladívko rychle kmitá a přerušuje tak primární obvod, následkem čehož primární proud pulsuje s ostrými špičkami. Intenzivní změny primárního proudu indukují v sekundární cívce rychlé pulsy vysokého napětí, jejichž velikost je úměrná poměru počtu závitů sekundární a primární cívky a rychlosti změn primárního proudu. Wagnerovo kladívko je rozkmitáváno elektromagneticky podobně jako palička u klasického domovního zvonku.

I přes vysoké výstupní napětí není práce s Ruhmkorfovým induktorem nebezpečná, protože se jedná o tzv. měkký zdroj, který dává jen malý proud. Při doteku výstupních svorek nebo z nich vedoucích kabelů (a to i přes jejich izolaci) obdržíte “pouze” nepříjemnou elektrickou ranku.

 

ruhmkorfův induktor

  

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

0
0
0
0
0
0
0
0
0
Verified by ExactMetrics