V následujícím článku se dočtete o možnostech měření digitálních signálů a jejich analýze. Několikrát při tvorbě nových zařízení nebo opravě použitých se mi stalo, že jsem potřeboval zjistit, jaký signál mám na vstupu a jaký na výstupu, případně jaká data zpracovávám. Nejjednodušší způsob je využít osciloskop. Bohužel pro domácí podmínky je to dost drahé řešení a se vším běhat například do školy do laboratoře také není ono.
Hledal jsem proto levnější řešení a našel jsem jich hned několik a všechny jsou na stejném principu. Klony logického analyzátoru SALEAE do USB s programem přímo od výrobce.
Prvním pokusem bylo vytvořit si klon sám podle návodu na stránce http://pandatron.cz/?2729&klon_logickeho_analyzatoru_saleae, ale analyzátor fungoval pouze pod operačním systémem winXP. Pro tuto konstrukci jsem zakoupil desku plošného spoje na pandatronu a ostatní součástky objednal u společnosti Farnell.
Po zakoupení notebooku s operačním systém Windows 7 x64 jsem analyzátor přestal používat. Až nedávno jsem hledal něco nového a našel!
Dá se koupit klon logického analyzátoru SALEAE. Objeví se občas na aukru za dobrou cenu. Vyzkoušel jsem ho a funguje úplně bezproblému!
Obsah balení je na obrázku 1. Jedná se o analyzátor v krabičce, USB kabel a vodiče na vstup analyzátoru.
Obr. 1: Obsah balení logického analyzátoru.
Funkce
- 8 vstupních kanálů
- Maximální kmitočet 24 MHz
- Analýza několika sběrnic a kódů
- CAN
- DMX-512
- I2C
- Manchester
- 1-wire
- UART
- SPI
- UNI/O
- Klasické paralelní data
- Měření parametrů signálu
- Perioda
- Frekvence
- Šířka impulsu
- Střída
Program a zobrazení naměřených výsledků
Na obrázku 2 je screenshot programu, který zobrazuje naměřené výsledky. Bohužel program nepracuje v reálném čase, ale pouze zachytává určitý čas vzorky a poté je zobrazí. Je možné zachycená data exportovat do MS Excelu nebo uložit jako obrázek. Také je možné průběhy libovolně přibližovat a oddalovat podle potřeby.
Obr. 2: Program na PC.
Program je možné stáhnout jak pro OS Windows, tak Linux i MacOS.
Myslím, že pro běžnou analýzu takový měřící přístroj postačí.
Software k logickému analyzátoru je možné stáhnout na stránkách výrobce: www.saleae.com
Pingback: Nejlevnější DCC analyzátor z Arduina Nano! – ZAVAVOV