cz flag en flag

Jak přejít na digitál (DCC) [3]: Jak to celé zapojit a rozjet lokomotivu?

V předchozích dílech jsme se seznámili se základním názvoslovím a také se základními prvky digitálního kolejiště. V tuto chvíli byste měli mít vybranou digitální centrálu, alespoň jednu digitální lokomotivu a nějaký ten dekodér pro výhybky a můžeme se pustit do zapojení!

Než však přejdeme k samotnému zapojení, je třeba říci, že zde nemohu zmínit zapojení všech digitálních centrál a nastavení všech dekodérů. Proto tento článek už bude více orientovaný na specifické produkty. Jako centrálu použijeme, jak jinak, než Digitální centrálu TCS a dekodéry si ukážeme ty z DCCdoma.

První vybalení z krabice

Jestliže jste si jako centrálu vybrali zrovna centrálu TCS, pak v krabici najdete úplně všechno, co pro začátek potřebujete. Snad až na WiFi router, ten můžete použít libovolný (snad až na některé 100 let staré kousky), třeba i ten, přes který máte doma připojený internet. Nastavení routeru může být téměř libovolné, centrála si s tím poradí.

Po vybalení z krabice je vhodné se vždy nejdříve podívat do návodu, který je přibalený ke každé centrále a je v současné době “pouze” česky. V návodu je základní proces zapojení také popsán, ale názornější je spíše následující obrázek.

Můžeme tedy začít zapojovat centrálu. Začneme vložením SD karty do příslušného slotu zepředu vpravo vedle červeného tlačítka STOP. SD karta patří vodivými kontakty dolů. Poté zepředu také můžeme zapojit ovladač pro XpressNet (například Roco MultiMAUS – není součástí balení) do konektoru označeného jako XNET. Dále vzadu připojíme LAN kabel, který je součástí balení, do otvoru označeného LAN a propojíme centrálu s WiFi routerem. Tady pozor, kabel pasuje i do otvoru S88, ale nepatří tam! Nyní můžeme k centrále připojit koleje. K tomu slouží dva konektory (DCC a PROG). Pro celé kolejiště se používá výstup DCC. Výstup PROG slouží pouze pro programovací kolej (bude vysvětleno později). Důrazně z vlastní zkušenosti doporučuji jej opravdu využívat pouze pro programovací kolej a nepřipojovat výstup PROG k celému kolejišti! Nakonec připojíme napájení centrály. Nejdříve připojujeme adaptér k centrále a až poté do zásuvky 230 V.

V tuto chvíli by vše nutné mělo být připojeno a stavová LED na centrále by se měla nejdříve rozsvítit žlutě, poté modře a pokud proběhla správně komunikace mezi centrálou a routerem a centrála dostala IP adresu, pak se rozsvítí stavová LED zeleně.

Asi si myslíte, že jsme zapomněli ještě připojit S88, ale tomu se budeme věnovat až jindy.

První jízda s lokomotivou

Jestliže všechny předešlé kroky proběhly úspěšně a na centrále svítí stavová LED zeleně, můžeme položit digitální lokomotivu na koleje. Nedoporučuji připojovat analogovou lokomotivu k digitální centrále. Sice většina digitálních centrál je na tohle připravená, ale i tak to raději nedělejte, pokud výrobce centrály neuvádí jinak.

V tuto chvíli se náš průvodce začíná už hodně lišit mezi centrálami a pokračování už je pouze pro centrálu TCS.

Centrála TCS oproti jiným centrálám uchovává uložené lokomotivy na SD kartě a proto je potřeba lokomotivu nejdříve přidat, než ji budete ovládat. Vložení nové lokomotivy je možné pomocí Android aplikace nebo z bezdrátového ovladače TCS-RC. V obou případech stačí stisknout tlačítko plus, které zobrazí formulář pro přidání nové lokomotivy. Poté si můžete zvolit kategorii lokomotivy (parní, dieselové, elektrické, vagóny a ostatní) a napsat libovolný název. Důležité je správně zvolit adresu lokomotivy a počet rychlostních kroků. Obojí se odvíjí od nastavení digitálního dekodéru v lokomotivě a je možné to také změnit.

Po uložení lokomotivy je možné ji ovládat (měnit rychlost, směr a funkce) jak z Android aplikace, tak i z ovladače TCS-RC nebo dalších aplikací a ovladačů třetích stran (více v návodu a zde).

U centrály TCS je potřeba vybrat přidanou lokomotivu ze seznamu a pokud ji neovládá už někdo jiný (jiný ovladač, počítač nebo jiná aplikace), pak se zobrazí ovládací prvky. Rychlost měníte posuvníkem na displeji (v případě Android aplikace) nebo kolečkem (v případě ovladače TCS-RC). Směr se volí tlačítkem se šipkou (Android aplikace), kolečkem (TCS-RC s kolečkem potenciometr) nebo stiskem kolečka (TCS-RC s enkodérem). Dále je možné ovládat všech 29 funkcí. U funkcí je také možné si zvolit kategorii neboli obrázek, který reprezentuje danou funkci. O tom si více přečtěte v návodu k centrále TCS a v návodu k ovladači TCS-RC.

Nastavení lokomotivních dekodérů (CV) – adresa lokomotivy

Lokomotivní dekodéry obsahují nastavení pomocí takzvaných CV registrů. Každý CV registr má své číslo a je možné do něj uložit číslo od 0 do 255, čímž se nastavují parametry lokomotivy. Vybrané čísla CV registrů s popisem, jsou popsané v následující tabulce (Tabulka 1). Tyto CV registry jsou stejné pro všechny vyráběné dekodéry. Výrobce si ovšem může přidat spoustu dalších nastavení, ty pak najdete v návodu od výrobce dekodéru nebo v návodu k lokomotivě.

Pokud to není nutné, tak nedoporučuji začátečníkovi měnit jiná CV než CV#1. Může se stát, že se lokomotiva poté už ani nerozjede. Ale pokud samozřejmě dojde k nějakému špatnému nastavení, tak je možné se vrátit do továrního nastavení dekodéru.

Číslo CV registruPopis
CV#1Adresa lokomotivy (v případě krátké adresy)
Rozsah: 1 – 127
Přednastaveno: 3
CV#2Minimální rozjezdové napětí (při rychlostním stupni 1)
Rozsah: 1 – 255
Přednastaveno: 9
CV#3Zrychlení
Rozsah: 1 – 255
Přednastaveno: 3
CV#4Zpomalení
Rozsah: 1 – 255
Přednastaveno: 3
CV#5Maximální napětí
Rozsah: 1 – 255
Přednastaveno: 0
CV#6Středové napětí
Rozsah: 1 – 255
Přednastaveno: 0
CV#7Verze výrobce
CV#8Identifikace výrobce
CV#8Tovární nastavení dekodéru – zapsat hodnotu 8
CV#17 / CV#18Dlouhá adresa lokomotivy (Musí být nastaveno i CV#29)
Přednastaveno: 0
CV#29Nastavení dekodéru
Přednastaveno: 6 (0b00000110)
Tabulka 1: Popis některých CV registrů

Další zde nezmíněné CV umí upravit plynulý rozjezd lokomotivy či plynulé zpomalování. Dále je také možné nastavovat další funkce lokomotivy a jim přiřazovat různé úlohy. Často vyhledávanou funkcí je také rozsvěcování hlavních světel dle směru jízdy. Já osobně si nechávám digitalizovat lokomotivy u výrobce nebo prodejce a tak nastavuji už pouze adresu lokomotivy.

Ještě bych zde rád detailněji vysvětlil nastavení registru CV#29 (viz tabulka 2).
Bit 0 slouží k otočení směru jízdy lokomotivy. Pokud je tam zapsána jednička, tak se invertuje směr.
Bit 1 volí rychlostní kroky a to tak, že když je 0, tak je jen 14 rychlostních kroků lokomotivy (téměř se nevyužívá). Když je v jedničce, tak je zvolena varianta 28/128 kroků.
Bit 2 v jedniče povolí fungování digitální lokomotivy na analogovém kolejišti.
Bit 5 v jedničce povolí použití dlouhé adresy lokomotivy. Pak je ignorováno nastavení CV#1 a adresa se bere z registrů CV#17 a CV#18.

Bit 7Bit 6Bit 5Bit 4Bit 3Bit 2Bit 1Bit 0
Obvykle nevyužitoObvykle nevyužitoDlouhé adresyRychlostní křivkaPovolit railcomPovolit fungování na analoguRychlostní krokysměr
Tabulka 2: Popis bitů u CV#29 registru

Hodnoty registrů je možné číst i do nich zapisovat. Každá centrála tohle provádí trochu jiným způsobem. V návodu doporučuji hledat sekci čtení a zápis CV nebo programování CV.

Videonávod k centrále TCS: Změna adresy digitální lokomotivy (zápis a čtení CV)

Před zápisem CV je potřeba si dát pozor! V případě, že centrála nedisponuje výstupem pro programovací kolej nebo je na programovací výstup připojeno více dekodérů než jen ten programovaný, dojde k přepsání nastavení ve všech připojených dekodérech!

Zejména u velkých modelových kolejišť doporučuji vždy pro jistotu odpojit vše kromě programovací koleje.

A co dál?

Pokud vyjde další díl, tak si ukážeme, jak zapojit několik dekodérů příslušenství, jako například výhybky nebo osvětlení. Také jak připojit S88 zpětné hlášení nebo propojení s počítačem. Zatím se můžete podívat na několik článků, které už jsem na toto téma napsal dříve.

Přestavování výhybek? Se servo-přestavníkem z DCCdoma – žádný problém!

Postavte si ovládací panel i na digitálním kolejišti – s TCO a centrálou TCS to zvládnete během několika minut!

Automatizovaný železniční přejezd

Přejděte na vyšší level a nechejte své modelové kolejiště ovládat počítač! Jak s tím začít a co všechno potřebujeme?

Proč zvolit zrovna digitální centrálu TCS?

Pořád to nestačilo? Zeptejte se!

Následující článek Vám nezodpověděl všechny otázky? Tak se zeptejte! Pod článkem jsou komentáře, díky kterým můžete napsat libovolnou otázku a ještě tak pomůžete ostatním čtenářům, kteří se chtějí zeptat na to stejné. A navíc vám moje odpověď přijde rovnou na Váš email (ten samozřejmě uvidím jen já a nebude použitý pro žádné marketingové účely).

3 thoughts on “Jak přejít na digitál (DCC) [3]: Jak to celé zapojit a rozjet lokomotivu?

 1. Kamil Strohal

  Dobrý den.
  Mám problém s nastavením jednotlivých bitů do jednoho Cv. Změny v Cv provádím pomocí Multimaus od ROCA. Příklad při funkci ABC u dekodérů Lenz v Cv 51, jak nastavit kyvadlový provoz a konstantní brzdnou dráhu. V návodu u dekodéru je uvedeno, že “Pokud chcete využívat konstantní brzdnou dráhu jak jízdním stupněm 0, tak i s ABC, nastavte jak bit 1, tak i bit 8 v CV51”, jak to provést prakticky ?
  “Ovládání kyvadlových vlaků se aktivuje v CV51 bitem 4 (3) a bitem Bit 5 (4) při mezizastávce. Doba pobytu na konci trati se nastavuje v CV54 mezi 1 a 255 sekundami.” jaký konkrétní údaj zadat do Cv 51, u Cv 54 nemám problém.
  S přátelským pozdravem
  Kamil Strohal

  1. admin Post author

   Zdravím,
   omlouvám se, ale funkci ABC jsem nikdy nezkoušel. Ale podle textu, co píšete se domnívám, že nevíte, jak správně zadat bity podle návodu. Pokud tomu tak je, tak je potřeba zapsat do CV51 jen jedno číslo, které je kombinací všech nastavených bitů. Pokud tedy chcete nastavit bit 1 a bit 8, tak výsledná hodnota je 129. Tu další větu moc nechápu, kde se nastavují bit 4(3) a bit 5(4). Jestli je potřeba nastavit všechny nebo jen některé. Asi by tam k tomu mělo být více. Trochu jsem zkusil Googlit a našel diskuzní fórum, kde se to řeší, zkuste se podívat: http://diskuze.modely.biz/viewtopic.php?f=6&t=11352&sid=aba235ea183b521dcbabfbc49a836ea2&start=15

   S pozdravem,
   ZAVAVOV

 2. Pingback: Jak přejít na digitál (DCC) [2]: Jak na výběr komponent? – ZAVAVOV

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

3
3
1
1
6
1
2
1
0
Verified by ExactMetrics