Máte digitální kolejiště a chcete mít klasický ovládací panel pro výhybky a příslušenství? A nebo právě máte takový panel a chcete digitalizovat Vaše kolejiště? Po přečtení následujícího článku to zvládnete za pár minut!
Následující článek Vás ve stručnosti seznámí s tím, jak zapojit TCO ovládací modul a multidekodér k centrále TCS a také jak vše správně nastavit. Pokud někomu nestačí textový návod, tak na konci je i instruktážní videonávod.
Co budeme potřebovat?
- Digitální centrálu TCS (obr. 1)
- TCO modul – tlačítkový nebo vypínačový (Zakoupit můžete zde: 55074T / 55074V ) (obr. 2)
- Výhybku s přestavníkem (pro ukázku výhybka v měřítku Z s elmag přestavníkem)
- DCC dekodér pro výhybky (pro ukázku Multidekodér 55213) (obr. 3)
- Mobilní telefon/tablet s Android aplikací TCS train verze 0.5.12 nebo vyšší
- WiFi router
Poznámka: Pro výsledný panel budou potřeba ještě diody a tlačítka nebo vypínače. Více si přečtete v návodu k TCO modulu.
Jak vše propojit a nastavit?
Nejprve je vhodné připojit centrálu k WiFi routeru a k napájení. Nic jiného nepřipojovat a vyzkoušet připojení z mobilního telefonu. Jestliže je vše v pořádku, pak můžeme odpojit centrálu od napájení a pokračovat dále.
- Jako první připojíme a nastavíme multidekodér pro výhybky (Pokud používáte jiný dekodér pro výhybky, například pro serva, tak budete postupovat trochu jinak – můžete se inspirovat zde: https://www.zavavov.cz/cz/modelova-zeleznice/prestavovani-vyhybek-se-servo-prestavnikem-z-dccdoma-zadny-problem/). Dekodér tedy připojíme na výstup centrály označený jako DCC a také jej připojíme k napájení podle návodu. K dekodéru můžeme připojit výhybku.
- Znovu připojíme centrálu k napájení a připojíme se mobilním telefonem. Přepneme na zobrazení příslušenství a přidáme novou výhybku (obr. 4 a obr. 5). Po zvolení adresy (např. 5) si můžeme všimnout adres pod jednotlivými obrázky výhybek. Jsou to adresy pro sběrnici XpressNet a tyto adresy se nám budou hodit později. Protože mám výhybku připojenou k poslednímu výstupu (výstup D), tak pro mě bude platit adresa 24. Stiskneme Uložit.
- Nyní budeme nastavovat multidekodér do režimu I. tedy všechny čtyři elektromagnetické výhybky. To uděláme tak, že stiskneme tlačítko na dekodéru a rozsvítí se LED dioda. Poté v aplikaci přestavíme první výhybku doleva. LED dioda zhasne a nyní můžeme zkusit přestavit čtvrtou výhybku. Jestliže máme vše správně, tak se výhybka přestaví do požadovaného směru.
- Nyní nastavíme TCO pomocí osmi spínačů. Prvních pět spínačů je na nastavení adresy, já si zvolil například adresu 4, takže mám třetí přepínač v poloze ON a ostatní v poloze OFF. Dále je potřeba ještě přepnout přepínač číslo 6 do polohy ON (ROCO režim). Všechny ostatní tedy zůstávají v poloze OFF. Nyní můžeme připojit TCO k centrále do vstupu označeného jako XNET.
- Ovládání výhybek pomocí TCO probíhá pomocí matice. Nejdříve si tedy najdeme XpressNet adresu naší výhybky (tedy 24), čemuž podle návodu odpovídá K22+2. Propojíme tedy K22 a +2 na TCO modulu přes oddělovací diodu, katodou směrovanou ke svorce +2 (pro příklad stačí propojit i vodičem, na panelu by to pak s více tlačítky/vypínači dělalo paseku, tak je potřeba použít diodu). Tím přestavíme výhybku. Po rozpojení se zase přestaví na druhou stranu. Takto funguje vypínačový modul. Tlačítkový modul používá pro každý směr jedno tlačítko a je tedy vhodnější pro použití s Android aplikací.
Poznámka: Pro zjištění stavu výhybek například pro LED diody na panelu můžete použít modul FBO Zobrazovač, ale o tom až někdy jindy.
Obr. 4: Okno pro přidání nové výhybky. Zobrazeny XpressNet adresy jako X:
Obr. 4: Zobrazení výhybek. Zobrazeny XpressNet adresy jako X:
Videonávod
Více detailnější návod si také můžete pustit na následujícím videu.
Pingback: Jak přejít na digitál (DCC) [2]: Jak na výběr komponent? – ZAVAVOV
Pingback: Jak přejít na digitál (DCC) [3]: Jak to celé zapojit a rozjet lokomotivu? – ZAVAVOV