cz flag en flag

Stavba modelu H0: Londýnský dům

Po celkem zdařeném pokusu o vlastní model autobusové zastávky jsem se pustil do něčeho komplikovanějšího a to dům v londýnském stylu s obchody v přízemí. Podobný styl domů se místy vyskytuje i u nás v republice. Pro více informací o stavbě si přečtěte článek níže.

 

Potřebný materiál

  • Lepenka
  • Smirkový papír (šmirgl)
  • Tvrdší papír
  • Akrylové barvy (bílá, černá, červená, zelená, hnědá)
  • Průhledná folie (používá se například na první stranu do kroužkových vazeb)
  • Bíle LED diody a vodiče
  • Lepidlo (herkules)
  • Bezbarvý lak ve spreji

Použité nářadí

  • Nůžky
  • Nůž (kobercák, modelářský skalpel)
  • štětec
  • Obyčejná tužka
  • Pravítko
  • Bílý a černý permanentní popisovač
  • Vrtačka
  • Páječka

 

Postup stavby

Dlouho jsem přemýšlel jak začít se stavbou a nakonec jsem se ubíral stejným směrem jako v případě stavby autobusové zastávky a to vytvořit model modelu (Obr. 1). K tomu bylo samozřejmě zapotřebí nejdříve navrhnout nějaký nákres s rozměry a ty pak případně upravovat podle potřeby. Konečný nákres je na obrázku 2.

Obr. 1: Papírový model modelu.

london_building

Obr. 2: Nákres modelu.

london_building_koty

Obr. 3: Nákres modelu s rozměry.

Po dokončení papírového modelu začala stavba modelu z lepenky. Nejdříve jsem vyřezal všechny obvodové zdi, vnitřní zdi, stropy a střechu. Prostě všechny díly potřebné ke stavbě. Řezal jsem kobercovým nožem na řezací podložce podle ocelového pravítka. Do nařezaných dílů jsem poté vyřezal otvory na okna, dveře a také otvory na poskládání vnitřních stěn tak, aby držely. Většina připravených dílů je na obrázku níže.

Vnitřní stěny

Poté jsem se nějakou dobu věnoval seskládání vnitřních stěn tak, aby tvořili místnosti. Zároveň s tím jsem si nachystal prostor pro LED diody na osvětlení. Diody jsem usadil vždy na stropě a udělal jsem dvojité stropy na vedení kabelů. Vše je patrné z obrázků níže.

Také jsem si vytvořil uvnitř schodiště. Jakmile byl celý vnitřek připravený, tak jsem to slepil a nalakoval bezbarvým lakem. Teprve poté jsem začal akrylovými barvami vše natírat.

Motiv cihel

Mezitím, co usychaly vnitřní zdi, jsem se pomalu pustil do vlastního modelu zvenku. Nejnáročnější bylo udělat motiv cihel na celém domě. Zvolil jsem obyčejnou tužku a “zarýval” jsem do lepenky obdélníčky o velikosti 2×4 mm. Jak je vidět, tak jsem se snažil je dělat pravidelně podle pravítka. Vůbec nevadilo, že tužka je na lepence vidět, tvoří to velice zajímavý dojem. Motiv cihel jsem si nejprve ale vyzkoušel na kousku lepenky mimo dům, abych něco nepokazil. Jak pokusy cihel, tak i vlastní namalované cihly jsou na obrázcích níže. Některé díly na fotografiích jsou už i natřené. Zase byly použity akrylové barvy. Míchal jsem červenou s trochou černé, aby byla tmavší. Pro motiv různých odstínů jsem si pohrával s více a méně ředěnou barvou vodou. Není to sice tolik patrné, ale místy je to vidět.

 

Dveře a okna

Vytvoření vchodu do obchodů bylo velkým oříškem. Je potřeba si všechno dobře naměřit a počítat vždy s tloušťkou lepenky. V tomto případě jsem dělal několik pokusů, než mi tam díl pasoval. Nakonec se však podařilo. Dveře jsem do vchodového dílu vyřezal zvlášť a také zvlášť natíral. Stejně tak díly pod okny v přízemí.

Vnitřek oken jsem vytvořil z průhledné folie, která se používá na přední strany kroužkových vazeb. Folie je vystřižená vždy trochu větší, aby se dala nalepit a okno je zdůrazněno bílým lemováním, které jsem nakreslil lihovým fixem.

Vybavení obchodů

Aby dům měl, co nejvíce detailů, rozhodl jsem se vytvořit i vnitřek obchodů. Stáhl jsem si několik obrázků z internetu, které připomínali, co nejvíce moji představu a zkombinoval jsem je do patřičného rozměru. Poté vytiskl na barevné tiskárně a nalepil. Knihovny v knihkupectví jsem navíc podlepil lepenkou a postavil i doprostřed místnosti. No posuďte sami, skoro není poznat, že to není skutečný obchod. 🙂

Střecha

Posledním stavebním činem byla střecha. Chtěl jsem, aby to nebyl jen tištěný vzor. Tak jsem se inspiroval již postavenou autobusovou zastávkou a použil zase smirkový papír natřený na šedou barvu. Smirkový papír je nastříhaný na pásky o tloušťce asi 2mm a po každých 5mm nastřižený. Tyto pásky se pak lepí přes sebe. Vše je vidět z fotografií níže.

Závěr

Celá stavba trvala několik týdnů. Mnohdy nejvíce zdržovalo to, jak jsem vymýšlel různé motivy a nápady a také to, že jsem se věnoval stavbě především po večerech před spaním.

Na závěr jsem ještě do budovy zabudoval Arduino mini, které ovládá všechny LEDky a je řízené DCC signálem.

 

Galerie

 

2 thoughts on “Stavba modelu H0: Londýnský dům

  1. Pingback: DCC dekodér pro osvětlení modelových domečků – ZAVAVOV

  2. Pingback: Levný a jednoduchý DCC dekodér pro osvětlení modelových domečků – ZAVAVOV

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

1
0
0
0
0
0
0
0
0
Verified by ExactMetrics