cz flag en flag

Stavba mostu

Jako začínající modelář jsem se pustil do stavby mostu, který povede podél celé jedné zdi a propojí část kolejiště s nádražím na druhém konci pokoje. Jak to dopadlo se dočtete v následujícím článku.

 

 

 

Nároky

  • Materiál dřevo
  • Délka asi 3m
  • Pevný (měl by odolávat kocourovi)
  • Přichycení na radiátoru
  • Část mostu vede do zatáčky
  • Vzor na obrázku níže

 

most

 

A jak to dopadlo?

Stavbu jsem začal ze smrkových nosníků. nejdříve jsem si navrhl šířku základny a postupně začal nosníky slepovat herkulesem. Po zaschnutí základny jsem promyslel zábradlí a začal lepit krátké hranolky kolmo k základně. na ty jsem hned přilepil i vrchní část zábradlí a zatížil (obr. 1).

Nakonec jsem ještě dodal dekorativní i pevnostní část. Na každém sloupku ještě do úhlu propojení se základnou (obr. 2 a 3).

Rovná část mostu nebyla problém. Ale zatáčka byla výzvou. Nejprve jsem si to musel navrhnout tak, aby i delší vozy v zatáčce projeli, takže most musel být širší. To jsem si nejdříve nakreslil na papír a až podle toho slepoval základnu (obr. 4). Zábradlí už probíhalo stejně jako u rovného mostu.

Nyní jsem měl dvě části a ty bylo potřeba nějak spojit. Spojení jsem udělal pomocí špendlíků, kterým jsem uštípl hlavičku a do obou částí mostu jsem vyvrtal malou dírku. Kromě špendlíků jsou části mostu spojené ještě konektory z kapitoly o kabelech.

[Not a valid template]

Na obrázku 4 je ještě vidět podloží také z nosníků.

Kabely

Ještě před nátěrem jsem se rozhodl podél celého mostu natáhnout vodiče pro sběrnici S88 pro zpětnou vazbu. Na obou stranách mostu jsem přilepil konektory, aby se most snadno spojil s další částí kolejiště. Vše je na fotografiích níže.

Nátěr

Pro nátěr jsem zvolil kombinaci olejových barev hnědou (umbra pálená) a oranžovou. Nijak jsem je neředil a aplikoval na celý most. Výsledek je vidět na fotografiích níže.

 

Videa

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

0
0
0
0
0
0
0
0
0
Verified by ExactMetrics