cz flag en flag

Stavba modelu H0: Autobusová zastávka

Po dlouhém pátrání na internetu jsem nemohl najít žádnou vhodnou autobusovou zastávku do svého kolejiště a tak jsem se rozhodl si ji vyrobit podle sebe. Jak se mi to podařilo posuďte sami.

 

Potřebný materiál

 • Lepenka
 • Smirkový papír (šmirgl)
 • Tvrdší papír
 • Hnědá akrylová barva
 • Bílá akrylová barva
 • Černá akrylový barva
 • Lepidlo (herkules)

Použité nářadí

 • Nůžky
 • Nůž (kobercák, modelářský skalpel)
 • štetec
 • Obyčejná tužka
 • Pravítko

 

Postup stavby

Než jsem začal celý model stavět, tak jsem si ho navrhl z tvrdšího papíru, abych věděl jestli mi aspoň trochu sedí rozměry. Celý model modelu jsem sestavil a je na obrázku 1. Poté jsem ještě drobně upravil pár rozměrů. Celý návrh je na obrázku 2 a 3. První obrázek obsahuje i přesah pro lepení, ale to jen v případě, že se tvoří model z papíru.

Obr. 1: Model autobusové zastávky zhotovený z papíru.

autobusova_zastavka

Obr. 2: Síť autobusové zastávky s rozměry tak, aby bylo možné sestavit z papíru.

autobusova_zastavka_bez_ohybu

Obr. 3: Síť autobusové zastávky s rozměry. Bez lepících přesahů. Vhodné pro lepenku.

Dalším krokem bylo narýsovat si všechny díly na lepenku a kobercovým nožem je vyřezat. Lepenku jsem použil šířky 2mm, ale myslím, že by se dala použít i tenčí. Při rýsování a navrhování rozměrů je potřeba brát v potaz i šířku lepenky, protože jinak rozměry nebudou sedět a díly na sebe nebudou pasovat. Takto jsem několikrát upravoval střechu, než jsem našel vhodný rozměr.

Po vyřezání všech dílů je na řadě struktura prken. Na díly stěn jsem z venku narýsoval čáry podélně s odstupem 2mm a každou čáru několikrát projel tupou tužkou, aby se vyryla do lepenky. Tím se začala tvořit struktura prken. Poté jsem ještě na jednu stranu vyřezal okno (je možné udělat i před strukturalizací stěn).

Pro nabarvení stěn jsem použil akrylovou barvu hnědou a zředil ji na některých místech vodou. Různé ředění na různých místech vytvoří zajímavý vzhled.

Mezitím, co schnou obvodové zdi, si můžeme připravit střechu. Nejprve jsem slepil čtyři díly střechy a po zaschnutí nabarvil šedou barvou (smíchaná černá a bílá akrylová barva – do bílé je potřeba dát jen malé množství černé).

Po zaschnutí obvodových zdí je možné je slepit dohromady podle obrázků a vymalovat uvnitř bíle (nebo jakoukoliv jinou barvou). Také jsem ještě z tvrdého papíru vystřihl pásky, které jsem nabarvil hnědou a ohnul do každého rohu budovy, jako lišty.

Poslední důležitou částí je vytvoření střešní krytiny. Na to jsem použil smirkový papír nabarvený na šedo. Ale ještě před barvením jsem si nastříhal pásky o tloušťce 5mm. Tyto pásky jsem pak ještě nastřihnul do půlky po 5mm. Pak jsem pásky pokládal přes sebe na střechu a každý druhý je o polovinu posunutý, aby se jednotlivé “tašky” překrývaly. Vše je vidět na obrázcích níže.

Na závěr slepíme střechu a zdi dohromady. Dále můžeme vybavit uvnitř lavičkou a nějakýma lidičkama.

 

Galerie

 

One thought on “Stavba modelu H0: Autobusová zastávka

 1. Pingback: Model autobusu KAROSA B-931 DPMB Brno v H0 – ZAVAVOV

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

0
0
0
0
0
0
0
0
0
Verified by ExactMetrics