cz flag en flag

Od návrhu až ke kolejím…

Tak jsem se po delší době dostal zase ke stavbě kolejiště, ale nyní už s více zkušenostmi, které bych rád předal dále. První kolejiště skončilo hlavně kvůli místu a proto jsem se rozhodl se více věnovat pouze určité části, ze které bude možné časem kolejiště rozšířit dvěma různými způsoby.


Ještě před vlastním návrhem jsem si zjistil, kolik mám místa a kam všude můžu kolejiště rozšiřovat. Vzhledem k tomu, že bydlím v bytě toho místa opravdu moc není. Po analýze je možné tvořit návrh. Nejprve jsem se snažil návrh namalovat rukou na papír, ale to nedopadlo dobře a tak jsem zvolil počítačový program.

Zvolil jsem program WinTrack. Snažil jsem se při svém návrhu vycházet z toho, jaké koleje mám už doma, abych nemusel moc dokupovat. Doma jsem měl kolej H0 s profilem I, které byly k okruhu v PIKO setu s ICE soupravou. Navrhl jsem na počítači celé kolejiště (obr. 1) i když budu nyní stavět pouze spodní polovinu návrhu (obr. 2). Při návrhu se mi několikrát stalo, že mi kousek koleje neseděl nebo byl příliš dlouhý. Tuhle skutečnost jsem na plánku nijak nevyřešil (je vidět z obrázků), ale počítal jsem s dodatečnou úpravou kolejí a to především zkracováním.

Návrh je možné zobrazit i ve 3D, ale je potřeba vše správně nastavit. Můj výsledek je vidět na obrázku 3. Ale je to jen ilustrační návrh a skutečná představa je trochu jiná.

Po návrhu se přistoupí ke tvorbě podkladu. Ten je možné udělat různými způsoby. Já jsem zvolil OSB desku o rozměrech 2,5m x 0,6m. Tento rozměr jsem ještě nařezal na tři kusy. Dva kusy po metrové délce a jeden půl metru. Tyto díly jsem podložil po obvodu latěmi tloušťky asi 3cm. Rozřezané díly jsem poté smontoval pomocí šroubů, aby vznikl zase jeden kus. Rozdělení na tři kusy je především z důvodu snadného stěhování. Celá podkladová deska je viditelná na obrázcích níže.

Další fáze stavby je celkem volitelná, ale pro mě dost důležitá. Jedná se o zakrytí kolejiště. Máme doma kocoura, který vyskočí úplně všude, tak bylo potřeba kolejiště nějak uzavřít, aby něco neponičil. Zvolil jsem poněkud dražší variantu a tou je plexisklo. Z boku a zezadu jsem kolejiště uzavřel deskama z plovoucí podlahy a z vrchu a zepředu jsem dal zavírací plexisklo. Vše je na fotografiích níže.

Po zakrytí kolejiště už je možné začít se stavbou. Já jsem ještě OSB desku pokryl polystyrenem o tloušťce 2cm, abych mohl snadno využívat místo pod kolejema. Tím může začít pokládání kolejí. Ale o tom zase v dalším článku….

Způsob spojování:

Většinu částí jsem šrouboval buď samořeznými šrouby nebo šrouby s matkou. I plexisklo jsem nakonec raději přišrouboval, než abych ho lepil. Polystyren je lepený k OSB desce.

Další článek: Pokládání a lepení kolejí + tahání vodičů

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

11384 11370
0
0
1
0
0
0
2
0
0
Verified by ExactMetrics