cz flag en flag

Pozor vlak! Železniční přejezd se závorami AŽD v H0 i se zvukem! + NÁVOD A VIDEO

Už delší dobu jsem přemýšlel o vylepšení železničního přejezdu na kolejišti. Chtěl jsem slyšet zvuk a také přidat závory. Několik let jsem o tom jen snil a pozoroval různé výtvory modelářů na Facebooku. Několikrát jsem už nebyl daleko od objednání závor, ale vždy to skončilo tím, že recenze a komunikace daného obchodu nebyly dobré a tak jsem to raději vzdal. Ale loni se ježíšek vyznamenal a objednal závory jinde (pomáhal jsem s výběrem) a tak konečně došlo na změnu.

Na původní přejezd se můžete podívat na jednom starším videu na YouTube: https://youtu.be/ekQUUePZJgQ. Taky nebyl špatný, ale detaily jsou prostě skvělé, tak to chtělo změnu.

Závory

Závory jsou zakoupené z e-shopu www.masinky.cz, od výrobce VoRoTRAIN a to přesně tyto: https://www.masinky.cz/produkt/44063-H0-Zavory-s-vystraznikem/index.htm V krabici jsou skvěle uloženy dvě závory a každá má svůj výstražník. Podle mě je zpracování velice precizní a dokáže oživit každé kolejiště. Na krabici se závorami je uvedeno následující zapojení.

Popis závor s výstražníkem od výrobce.

Ovládací modul

Kromě samotných výstražníků a závor bylo potřeba vyřešit elektroniku, kterou jsem nechtěl výrobcem doporučovanou (obsahovalo tři moduly – zvlášť na serva, zvuky a k tomu digitální dekodér), tak jsem našel skvělý modul od PeLi, který tohle všechno měl v jednom modulu za rozumnou cenu. Jediný problém byl, jestli zapojení, které bylo na výstražnících bude fungovat s tímto modulem. Výrobce naštěstí vše vyzkoušel a pak teprve jsem modul zakoupil.

Modul na ovládání železničního přejezdu se závorami od PeLi.

Zapojení výstražníků na tento modul je trochu jiné, než je uvedeno na modulu, protože výstražníky jsou propojené. Pak je tedy třeba zapojit vodiče z vrchního obrázku červenou a bez barvy na Red na modulu a bílou na white na modulu. Nic jiného se nezapojuje a funguje to!

Dále jsem od stejného výrobce (tedy PeLi) zakoupil i dvě malé digitální serva (pro každou závoru jedno), ale tady nastal drobný zádrhel, že modul nefunguje správně, pokud se zapojí dvě digitální serva paralelně. Tak jsem vyzkoušel analogová serva, co jsem měl doma ještě z přestavníků na výhybky a ty fungují skvěle. Takže pozor, digitální serva od výrobce s modulem nefungují, pokud chcete dvě paralelně!

K modulu je dodáván i srozumitelný návod, který popisuje další možnosti, jako jsou změna zvuku nebo rychlost blikání. Také je možné nastavovat polohy závor (ale jen pro obě najednou) nebo rychlost padání závor. I časy, za jak dlouho se mají spustit závory a za jak dlouho po zvednutí závor má začít blikat bílé světlo, jsou nastavitelné. Za mě je to skvělá práce a velice jednoduchá montáž. Jako perlička na dortu je to, že si můžete nastavit DCC adresu modulu a ovládat jej digitálně, což je skvělé v případě, že automatizaci zajišťuje centrála TCS, která umí na základě senzorů S88 ovládat DCC příslušenstvívíce o automatickém ovládání pomocí automatických akcí.

Montáž na kolejiště

Tato část je samozřejmě ta nejtěžší a často si říkám, že já jsem se do toho vůbec pouštěl.

Vzhledem k tomu, že na kolejišti mám položený polystyren na OSB desce, tak táhlo na závorách mi nestačilo a tak jsem se rozhodl jej prodloužit pomocí nožiček z LED diod, které jsou zároveň dost tenké, ale také pevné a dobře se pájí. Jedna nožička nestačila, tak jsem použil na každé táhlo dvě nožičky z LED, připájené na původní táhlo. Také vodiče jsem prodloužil, ale použil jsem pevnější izolovanou licnu a pro každý vodič jinou barvu. Vodiče jsem pak všechny sepnul do jedné smršťovací bužírky, aby se lépe protahovaly dírou v polystyrenu i OSB desce. Stejně tak jsem použil širší smršťovací bužírku i na otvor pro táhlo, ale tu jsem nesmršťoval. To proto, aby se táhlo nikde nezasekávalo (pájené spoje na táhlu).

Takto připravené závory jsem přilepil na kolejiště a nechal trčet vodiče i táhlo dolů pod kolejiště. Na druhý den, až bylo vše zaschlé jsem se začal věnovat servům. No nenašel jsem žádný lepší způsob, než serva vyzkoušet přímo na místě a přilepit je tavnou pistolí zespodu OSB desky. Trochu problémy bylo doladit koncové pozice závor, když jsem byl schopen s modulem od PeLi regulovat jen obě závory najednou. Ale s trochou šikovnosti, štěstí a několika dnů, se to nakonec celkem podařilo :-).

Video

Zde se můžete podívat na video, jak to vypadá na mém kolejišti.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

0
1
0
0
0
0
1
1
2
Verified by ExactMetrics