cz flag en flag

Pokládání a lepení kolejí + tahání vodičů

Další fází při tvorbě kolejiště je pokládání kolejí a tahání vodičů pro napájení jednotlivých úseků. Přečtěte si více o tomto procesu.


Při mém návrhu i zpracování jsem počítal s digitálním ovládáním kolejiště, ale v tomto stavu je kolejiště možné ovládat i analogově, protože je rozdělené na jednotlivé úseky. Rozdělení na úseky je udělané pomocí plastových kolejových spojek (viz. obrázky níže).

Rozložení kolejí

Před vlastním lepením jsem si koleje sestavil na připravených deskách, abych si byl jistý, že mi to bude sedět. Takže po rozložení kolejí jsem některé z nich zkrátil vysokootáčkovou bruskou s kotoučem na řezání kovu. Bylo potřeba koleje i patřičně zabrousit, aby byly řezy rovné a nebyly na nich otřepy. Zároveň bylo nutné rozříznout i koleje, které přejížděly z jednoho úseku desky do druhého tak, aby při rozebírání nedošlo k poškození (tyto koleje jsou později připájeny k sobě). Více je vidět na fotografiích níže.

Příprava korkového podloží

Protože jsem kupoval koleje bez podloží, tak jsem jako podloží použil korek o tloušťce asi 2mm. Koupil jsem celou roli korku v OBI asi za 500 Kč. Korek jsem nastříhal nůžkami podle jednotlivých kolejí a výhybek.

Korkové podloží je vhodné zvláště proto, že tlumí hluk jízdy jednotlivých vozů po kolejích.

Příprava vodičů

Ještě před nalepením kolejí je potřeba si rozvrhnout kudy povedou napájecí vodiče a vyvrtat na ně díry. Také připájet vodiče ke kolejím. Já jsem vodiče připájel na kolejové spojky (obrázky níže). Tím jsem zaručil to, že vodiče nebudou téměř vůbec vidět.

Upozorňuji, že je nutné napájet každý kolejový úsek. To je výhodné i proto, že na každém úseku je možné snímat úbytek proudu a tím detekovat lokomotivy i vagóny na jednom úseku.

Lepení

Poté, co jsem měl všechny koleje nachystané, nařezané, vyzkoušené a natahané kabely, tak jsem mohl začít lepit. Nejprve jsem nalepil korkové podloží, nechal zaschnout zatížené a poté jsem teprve lepil koleje. Ty jsem lepil postupně a zkoušel každý nalepený úsek. Obzvlášť problém je se změnou výšky, aby nebyly koleje na nějakém místě “zlomené”. Tyto místa jsem podkládal polystyrenem a korkem.

Lepení jsem prováděl lepidlem Herkules, protože je snadno dostupné, levné a také není složité koleje v případě problému odlepit a znovu přelepit.

Výsledek lepení je vidět níže na fotografiích.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

0
0
0
1
2
0
0
0
0
Verified by ExactMetrics