cz flag en flag

Přehled lokomotiv se zvukem + Videa (Roco/MTB/Hornby)

Zvukové lokomotivy

Když jsem se vracel k modelové železnici po letech a začínal jsem s digitálem, tak jsem si říkal, že vlaky se zvukem jsou sice hezké, ale hodně drahé a v mé sbírce bude stačit třeba jeden takový vlak, jako klenot. Tím klenotem měl být původně Bradavický Expres, vlak z Harryho Pottera. Taky byl tím prvním, který jsem sehnal jako bazarový a ozvučil jej. Ovšem poté jsem z toho byl tak nadšený, že lokomotivy, které mi jezdily jen tak “potichu”, už mi přišly trochu nudné a zvuk mi u nich chyběl. A tak jsem začal postupně sbírat další. No jde to pomalu, ale vy se na mou sbírku zvukových lokomotiv nyní můžete podívat. Každou lokomotivu jsem natočil na video i se všemi zvuky, které jsou k dispozici.


Bradavický Expres [Hornby] – GWR Hall se zvukem YouChoos

Bradavický Expres, vlak který vezl studenty do Bradavické školy čar a kouzel. Od malička jsem o něm snil a nevěřil jsem, že ho někdy budu skutečně mít. Roky jsem jej vyhlížel na eBay a dlouho nebyly peníze na něco tak drahého. Ale jednoho dne jsem celý set včetně kolejí a analogového ovladače našel za přijatelnou cenu, tak jsem jej objednal. Na celém setu jsou vidět známky používání, dokonce chyběl i nápis “Hogwart Express” na předku lokomotivy (ten chybí dodnes, i když jej už mám, ale bojím se ho tam přilepit). Jedná se o původní výrobu Hornby, ještě bez světla vepředu (to je dobře, nové světlo je totiž čistě bílá LED – no hrůza).

Celý set je sice v měřítku 1:76 (00), ale koleje jsou stejné s měřítkem 1:87 (H0) a drobný rozdíl ve velikosti vlaku je téměř zanedbatelný a tím spíš, když se jedná o kouzelný vlak :-).

Když celý set dorazil, tak jsem začal pátrat, jak bych ho mohl digitalizovat a ozvučit. Našel jsem na internetu pár projektů a svou důvěru jsem vložil v britskou společnost YouChoos. Perfektní jednání, poradili mi a dokonce mají i návod, jak to do lokomotivy dostat. Spolu s dekodérem ZIMO, ke kterému byl připájený i repráček přišlo ještě spousta dokumentů s tím, jak je dekodér nastavený a na kterých funkčních tlačítkách najdu který zvuk. Tehdy jsem si myslel, že je to standard (mýlil jsem se). Výsledek můžete vidět na videu níže.

Celý postup digitalizace na videu včetně první ukázky můžete najít v článku Digitalizace modelu Bradavického Expresu v H0 od HORNBY se zvukem

Přehled funkcí

FunkcePopis
[ F0 ] Nevyužito (hlavní světlo)
[ F1 ] Zapnutí zvuku
[ F2 ] Aktivní brzda
[ F3 ] Houkačka krátká
[ F4 ] Houkačka dlouhá
[ F5 ] Náhodný/rychlý výběr
[ F6 ] Přihazování uhlí
[ F7 ] Dmychadlo
[ F8 ] Bezpečnostní ventil
[ F9 ] Píšťalka výpravčího
[ F10 ] Houkání sovy
[ F11 ] Přiložení do kotle
[ F12 ] (AUX4)
[ F13 ] Kouzelný zvuk 1
[ F14 ] Pískání kol
FunkcePopis
[ F15 ]Řinčení vagónu
[ F16 ]Zavření dveří
[ F17 ]Vysypání
[ F18 ]Houkačka
[ F19 ]Prokluz kol
[ F20 ]Poloviční rychlost
[ F21 ]Hudba z filmu Harry Potter
[ F22 ]Hudba z filmu Harry Potter
[ F23 ]
[ F24 ]Houkačka
[ F25 ]Kouzelný zvuk 2
[ F26 ]Výpravčího + nastupovat
[ F27 ]Zeslabit hlasitost
[ F28 ]Zesílit hlasitost

Kvatro ČD [MTB] – Motorový vůz 842 se zvukem Jacek

Dalším mým snem byl motorový vůz Kvatro (842), kterým jsem dojížděl na střední školu do Břeclavi. Chtěl jsem původní červené v ČD, ale v době, kdy jsem po něm koukal, tak nebylo v měřítku H0 vůbec k sehnání. Takže když se objevila předobjednávka od MTB, tak to bylo naprosto jasné a vyšlo to akorát na Vánoce, tak jsem to měl nakonec jako dárek od babičky :-). Hned při koupi na e-shopu itvlaky.cz jsem si vybral, že to chci se zvukem od Jacka včetně montáže a byla to opravdu skvělá volba.

V tomto případě jsem neobdržel žádný seznam funkcí ani přehled nastavení dekodéru a vše jsem si musel najít na webových stránkách u Jacka, kde naštěstí je alespoň přehled funkčních tlačítek.

Trochu zklamání bylo jen to, že MTB nedělá své modely pořádně a tak když rozsvítím vnitřní osvětlení nebo dálkové světlo, prosvítá kastle lokomotivy. Viděl jsem už spoustu návodů, jak to opravit, ale nemám stále dost odvahy se do toho pustit. Ovšem zvuky jsou parádní a vy si je můžete poslechnout taky na následujícím videu.

Přehled funkcí

FunkcePopis
[ F0 ] Světla poziční
[ F1 ] Světla koncová
[ F2 ] Světla dálková
[ F3 ] Světla poziční na obou čelech
[ F4 ]
[ F5 ] Světla interiér, stanoviště při stání
[ F6 ] Volnoběh
[ F7 ] Houkačka dlouhá
[ F8 ] Zapnutí motoru
[ F9 ] Houkačka krátká
[ F10 ] Píšťala dlouhá
[ F11 ] Píšťala krátká
[ F12 ] Staniční hlášení
[ F13 ] Píšťalka výpravčího
[ F14 ] Otevření/zavření dveří (s výstrahou)
FunkcePopis
[ F15 ]Kompresor
[ F16 ]Topení
[ F17 ]Svěšení šroubovky
[ F18 ]Rozvěšení šroubovky
[ F19 ]
[ F20 ]Broušení okolků v oblouku
[ F21 ]Otevření dveří/zavření dveří
[ F22 ]
[ F23 ]
[ F24 ]Pískování
[ F25 ]
[ F26 ]Zeslabit hlasitost
[ F27 ]Zesílit hlasitost
[ F28 ]Ztlumení zvuku

Bardotka ČSD [ROCO] – T478.2 se zvukem Roco

Ke kulatým narozeninám jsem od přítelkyně a její rodiny dostal Bardotku od Roco, která vyšla zrovna v době mých narozenin. No bylo to úžasné překvapení a co teprve, když jsem ji položil na koleje a slyšel ty zvuky. V tomto ohledu musím říct, že továrně vyrobený i ozvučený model od Roco je vážně super. Jízdní vlastnosti, zpracování i zvuky jsou na výbornou. Nejsem tedy úplný puntičkář a tak nemohu říct, jestli je vše podle skutečnosti, ale na internetu jsem na tuto lokomotivu slyšel také jen chválu.

Ovšem i malé mušky se najdou. Například je škoda, že nejde rozsvítit dálkové světlo zvlášť. Nebo chybí osvětlení kabiny. Také zvuků mohlo být více (není využito všech 28 funkcí). Jsou to ale spíše posbírané zápory z internetu, než co by mě chybělo. Vím, že někteří tento model dokonce předělávají i na ČD, což by se mi hodilo asi na kolejiště více, ale tohle také neřeším.

Zvuky i jízdu můžete shlédnout na následujícím videu.

Přehled funkcí

FunkcePopis
[ F0 ] Zapnutí světel
[ F1 ] ZAP/VYP motoru
[ F2 ] Krátká houkačka
[ F3 ] Dlouhá houkačka
[ F4 ] Signál odjezdu
[ F5 ] Připojit/Odpojit
[ F6 ] Poloviční rychlost
[ F7 ] Skřípání (při jízdě)
[ F8 ] Neúspěšný start
[ F9 ] Kompresor
[ F10 ] Volnoběh (při jízdě)
[ F11 ] Hvizd krátký
[ F12 ] Hvizd dlouhý
[ F13 ] Hlavní brzdové potrubí
[ F14 ] Ztlumení zvuku
FunkcePopis
[ F15 ]Pískování
[ F16 ]Zesílit hlasitost
[ F17 ]Zeslabit hlasitost
[ F18 ]
[ F19 ]
[ F20 ]
[ F21 ]
[ F22 ]
[ F23 ]
[ F24 ]
[ F25 ]
[ F26 ]
[ F27 ]
[ F28 ]


Brejlovec ČSD [ROCO] – T478.3 se zvukem Roco

Ke stejným kulatým narozeninám, jako v případě Bardotky jsem si od rodičů přál i Brejlovce, který ovšem měl být vyroben až na konci roku 2020, ale stálo za to si počkat. Stejně jako u předchozího modelu od Roco platí, že je to velice dobře zpracovaný model se zvuky. Stejně tak jízdní vlastnosti jsou perfektní.

Roco tady překvapilo ještě tím, že přidalo zvuk staničního hlášení. Ovšem světla zůstávají stejné, osvětlení interiéru stále chybí a stále není využito všech 28 funkcí.

Zvuky i jízdu můžete shlédnout na následujícím videu.

Přehled funkcí

FunkcePopis
[ F0 ] Zapnutí světel
[ F1 ] ZAP/VYP motoru
[ F2 ] Dlouhá houkačka
[ F3 ] Krátká houkačka
[ F4 ] Signál odjezdu
[ F5 ] Připojit/Odpojit
[ F6 ] Poloviční rychlost
[ F7 ] Skřípání (při jízdě)
[ F8 ] Uvolnění tlaku
[ F9 ] Staniční hlášení
[ F10 ] Volnoběh (při jízdě)
[ F11 ] Hvizd dlouhý
[ F12 ] Hvizd krátký
[ F13 ] Pískování
[ F14 ] Ztlumení zvuku
FunkcePopis
[ F15 ]Zesílit hlasitost
[ F16 ]Zeslabit hlasitost
[ F17 ]
[ F18 ]
[ F19 ]
[ F20 ]
[ F21 ]
[ F22 ]
[ F23 ]
[ F24 ]
[ F25 ]
[ F26 ]
[ F27 ]
[ F28 ]

Taurus DB [Piko] – zvuk je v plánu

Třetí lokomotivou, kterou jsem dostal v roce 2020 ke kulatým narozeninám, tentokrát od bráchy, byl Piko Taurus (no byl to skutečně úrodný rok). Tato lokomotiva byla v analogu s přípravou na digitál a nyní je osazena čínským LaisDCC dekodérem zakoupeným na DCCDoma. Je v pořadí hned další na ozvučení, jakmile budou peníze navíc. Ale ještě nemám vybraný dekodér ani zvuk.

Pokud můžete něco doporučit, tak napište do komentáře níže.

Video i další popis se zde objeví, jakmile bude Taurus uzvučen.


Santův Expres [Hornby] – se zvukem YouChoos

Někdo by možná mohl říct, že tohle už není modelová železnice a možná na tom trochu pravdy je. V podstatě to není reálný model lokomotivy a pro někoho by mohl působit trochu jako hračka. Ale něco přece musí jezdit kolem vánočního stromečku a tak mi přítelkyně koupila tento vlakový set od Hornby, ke kterému se každý rok dají dokupovat nové vagóny s novým rokem. Je to taková pěkná tradice, která se nám dost zkomplikovala, když Anglie odešla z EU a ještě se začalo platit DPH na balíčky ze zahraničí mimo EU.

Každopádně tento set se dá koupit od Hornby pouze jako analogový a bez zvuku. Hned, jak začal jezdit kolem stromečku o Vánocích, tak bylo jasné, že tomu něco chybí – zvuk. Hned po Vánocích jsem tedy začal hledat, jaký zvuk do toho dát. A nejvíce se mi zase líbil projekt z YouChoos a protože jsem s nimi měl už dobré zkušenosti, tak jsem jim napsal a požádal ještě, jestli je možné přidat jeden vlastní zvuk (viz video). Nebyl to žádný problém. Ovšem situace kolem Brexitu nedávala jistotu toho, jak to bude s balíkama, tak jsem vyčkával a nakonec objednal až na podzim. Vybral jsem zvuk z lokomotivy “LSWR Adams B4 0-4-0 Tank“, který mi přišel nejvhodnější a zároveň i lokomotiva vypadala dost nejpodobněji.

Stejně jako u Bradavického Expresu jsem obdržel dekodér s repráčkem a spoustu dokumentace, jak to zapojit, na co si dát pozor a také k nastavení dekodéru a přehled všech funkcí.

I když Hornby tvrdilo, že model je “DCC Ready”, tedy připravený na digitalizaci, tak jsem se přesvědčil o tom, že v podstatě není a bylo potřeba dekodér připájet a najít vhodné umístění pro něj i pro reproduktor. To se perfektně podařilo!

Jak to tedy dopadlo se můžete podívat na následujícím videu:

Přehled funkcí

FunkcePopis
[ F0 ] Nevyužito (hlavní světlo)
[ F1 ] Zapnutí zvuku
[ F2 ] Aktivní brzda
[ F3 ] Houkačka krátká
[ F4 ] Houkačka dlouhá
[ F5 ] Náhodný/rychlý výběr
[ F6 ] Přihazování uhlí
[ F7 ] Dmychadlo 1
[ F8 ] Upuštění páry
[ F9 ] Píšťalka výpravčího
[ F10 ] Dmychadlo 2
[ F11 ] “Cab Clanks”
[ F12 ] Filmový zvuk – Sám doma
[ F13 ] “Footplate Banter”
[ F14 ] Pískání kol
FunkcePopis
[ F15 ]Parní brzda
[ F16 ]Vodní poklop
[ F17 ]Doplňování vody
[ F18 ]Houkačka
[ F19 ]Přiložení do kotle
[ F20 ]Poloviční rychlost
[ F21 ]Dmychadlo 3
[ F22 ]Sípavé uvolnění páry
[ F23 ]Ruční brzda
[ F24 ]Přikládání uhlí
[ F25 ]Spojení/rozpojení
[ F26 ]
[ F27 ]Zeslabit hlasitost
[ F28 ]Zesílit hlasitost

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

0
2
2
0
0
0
1
1
2
Verified by ExactMetrics