cz flag en flag

Proč zvolit zrovna digitální centrálu TCS?

Proč bych si měl zakoupit zrovna centrálu TCS, když je na trhu tolik dobrých i levnějších produktů, které dokáží ovládat digitální modelové kolejiště? To je otázka, kterou si klade většina z vás. V následujícím článku se pokusím popsat to nejdůležitější, co není na první pohled vidět. A aby to bylo více objektivní, pokusím se do článku zanést zpětnou vazbu od lidí, kteří si centrálu zakoupili a používají ji. Sám centrálu také používám na svém kolejišti, tak i z toho mám několik postřehů.


Kompatibilita

Jak jistě víte, základním ovládacím prvkem centrály je mobilní aplikace, ale ta nemusí vyhovovat všem a tak můžete zůstat u ovladačů, na které jste zvyklí, díky kompatibilním rozhraním jiných výrobců jako je například XpressNet. Kromě ovladačů je centrála kompatibilní i s programy jiných výrobců, jako je například RocRail, Train Controller nebo mobilní aplikace Z21, DigiTrains a další.

Kromě ovládacích aplikací je centrála kompatibilní i s moduly zpětného hlášení s rozhraním S88.

Samozřejmostí je plná kompatibilita s protokolem DCC (ovládání, zápis do CV i čtení CV).

kromě již zmíněných kompatibilních aplikací a modulů je centrála kompatibilní se všemi DCC dekodéry pro ovládání vlaků a doplňků. Především vhodné a testované jsou doplňky od pana Krále z e-shopu DCCDoma. Také DCC zesilovače je možné k centrále připojit. Vhodný zesilovač je například z webu reglis.cz, který vymyslel a prodává Jan Lička.


Jednoduchost

Celý projekt je zamýšlen tak, aby veškerá nastavení i ovládání byla pro uživatele co nejjednodušší. V porovnání s jinými výrobci, kde většina nastavení se provádí složitě pomocí CV nebo pomocí počítače, tak centrála TCS umožňuje provádět veškerá potřebná nastavení přímo z Android aplikace, která je zdarma a naopak běžným nastavením uživatele nezatěžuje a vše si nastaví sama!

Ve výsledku to znamená, že po vybalení z krabice se propojí jen několik kabelů a může se jezdit. 

Stejně tak při použití centrály s WiFi (zatím není v prodeji), se wifi nastavuje automaticky při prvním připojení k centrále. Dokonce není ani potřeba připojit centrálu nikam kabelem a je možné WiFi nastavit. A to díky revolučním novým technologiím, které jsou v centrále použity!


Jsme Češi, tak čeština!

Jedním z důležitých faktorů pro běžného uživatele jakékoliv chytré elektroniky je český návod i české uživatelské prostředí. Je pravda, že této skutečnosti se snaží dosáhnout i zahraniční výrobci, ale mnozí nemají technickou podporu v českém jazyce. Díky tomu, že tvořím celou centrálu já a rozumím jí, tak jsem schopen velice rychle odpovídat na dotazy na sociálních sítích a e-mailu jak česky, tak případně i anglicky. Je také pravdou, že spousta přeložených uživatelských rozhraní do českého jazyka je spíše na škodu než ku prospěchu. Překladatel dost často nemá ani páru o tom, k čemu aplikace slouží a pak překlad nedává smysl. S centrálou TCS se Vám tohle nestane.


Funkce na přání

Jako malý výrobce si můžu dovolit poslouchat požadavky koncových zákazníků a po zvážení je postupně přidávat do centrály. Již v současné době je v centrále několik funkcí, které jsou na přání jednotlivců i modelových klubů a další takové funkce se tvoří. Je snaha o to, přizpůsobit se koncovým zákazníkům a udělat dokonalý produkt za nízkou cenu.

 


Nejnovější technologie

Centrála z pohledu softwaru i hardwaru je tvořena pouze nejnovějšími technologiemi, kterými jsou například:

 • mikrokontrolér ARM s jádrem Cortex-M4, pracujícím na frekvenci 120 MHz,
 • šifrovací algoritmy pro komunikaci mezi centrálou a Android aplikací (nebo bezdrátovým ovladačem),
 • DMA periferie pro generování DCC signálu,
 • algoritmy pro snadné nastavení a automatické nastavení,
 • a další…

Pravidelné aktualizace

Během používání centrály se stává, že některá funkce je spíše na škodu nebo komplikuje ovládání. V takovém případě dojde k tomu, že se najde mnohem jednodušší řešení a dříve nebo později se do centrály či aplikace toto řešení přidá . Díky tomu, že centrálu používám i sám na svém kolejišti, tak spoustu takových funkcí upravuji hned nebo velice rychle. Aktualizace centrály jsou poté vždy součástí aplikace, která je aktuální v Google Play obchodě.

I přes veškeré testování se v softwaru může objevit chyba a tyto chyby mohou uživatelé hlásit a jsou opraveny vždy v následující aktualizaci.


Informovanost o nových funkcích

O nových funkcích zájemce informujeme hned několika způsoby. Hlavním informačním kanálem je stránka na Facebooku, kde se mnohdy nové funkce objeví dříve, než jsou dostupné v centrále. Také jsou nové funkce prezentovány na videích na YouTube a popisovány na této webové stránce. Dále je k dispozici diskuzní fórum, kde jsou všechny informace na jednom místě. Můžete také zadávat požadavky a ptát se. Fórum najdete na adrese forum.zavavov.cz


Bezpečnost

Protože Android aplikaci si může stáhnout úplně každý z Google Play obchodu a centrálu v lokální síti s aplikací také může najít kdokoliv, připravili jsme několik bezpečnostních prvků, které zamezí neoprávněné manipulaci a úniku citlivých dat. Prvním takovým prvkem je připojení pomocí čtyřmístného PINu, který se zadává při připojení k centrále. Tento PIN je poté uložen v Android aplikaci a není potřeba jej znovu použít. Samozřejmě je možné PIN si kdykoliv změnit. Centrála umožňuje i připojení bez znalosti PINu, ale pak není možné nic ovládat ani měnit, dokud administrátor (připojen s PINem) neudělí patřičná práva. 

Druhou fází bezpečnosti je ukládání PINu a hesla k WiFi na SD kartu. Všechny tyto citlivé údaje jsou na kartě šifrovány a tak je není možné přečíst bez znalosti tajných klíčů. 

Posledním bezpečnostním prvkem je šifrování celé komunikace. V domácí počítačové síti to asi není úplně nutné, ale co například na WiFi? Taky bych neřekl, že je to nutnou podmínkou, pokud zrovna nepřenášíte heslo k Vaší domácí WiFi síti do centrály, která si jej uloží pro příští připojení. Pak už vzniká samozřejmě potenciální bezpečnostní riziko. 

I přes tyto bezpečnostní opatření se nesnížila rychlost přenosu a zpracování, protože veškeré šifrování řeší výkonný procesor s hardwarovou akcelerací šifrování.


Veškeré příslušenství v balení

Také nemáte rádi, když si domů zakoupíte produkt, rozbalíte, chcete používat a zjistíte, že Vám chybí SD karta či kabel, který není součástí balení? Poté musíte hledat v domácích zásobách nebo na druhý den běžet znovu do obchodu. No není to otrava? S centrálou TCS se Vám to zaručeně nestane! V balení vždy dostanete vše, co je potřeba ke správné funkčnosti centrály a někdy i něco navíc.

 

 

Základní balení obsahuje:

 • Centrála TCS
 • Adaptér 15V/4A
 • Napájecí šňůra
 • 2x konektor pro připojení ke kolejím (DCC a programovací)
 • Síťový LAN kabel
 • SD karta
 • Návod k použití

Nadstandardní funkce

Co si asi tak představit pod pojmem nadstandardní funkce? Podíváme-li se na dostupné centrály do 10 tisíc korun a porovnáme-li jejich funkce, dostaneme nějaký seznam funkcí, které bereme jako základní, ale dost často nám chybí některé možnosti a mnohdy to jsou i detaily. Centrála TCS v sobě ukrývá spoustu pokladů, které je potřeba objevit, ale věřím, že po jejich vyzkoušení již nebudete chtít používat nic jiného. 

Jednou s takových funkcí je například nemožnost přebírání vlaků při ovládání kolejiště více uživateli a to i v případě použití MultiMAUS nebo jiných ovladačů či programů dalších výrobců. Další podobnou funkcí je možnost přihlášení se s Android aplikací jako obyčejný uživatel, který nemá práva nic ovládat a měnit a administrátor mu má možnost přidělit vlaky k ovládání a také mu je zase odebrat. Tyto funkce jsou vhodné především pro modelové kluby nebo větší kolejiště.

Další zajímavou funkcí je automatické ovládání, které spočívá v tom, že si každý může nastavit automatické reakce na senzory a ovládat tak doplňky kolejiště. Tato funkce je například vhodná pro železniční přejezd.


Nadčasový bezdrátový ovladač

K centrále je k dispozici bezdrátový ovladač s kolečkem (enkodér nebo potenciometr), který se sám připojí k centrále a umožňuje spoustu nadstandartních funkcí. Především pohodlné ovládání jak vlaků, tak i příslušenství, ale také nabízí pohodlné barevné zobrazení vlaků včetně fotografií, snadnou správu a dlouhou výdrž. Ovladačů může být připojeno k centrále i více, stejně jako mobilních telefonů s Android aplikací. Ovladač je vybaven i NFC pro snadné připojení k WiFi nebo rychlé přepínání mezi vlaky či příslušenstvím. 

 


 

4 thoughts on “Proč zvolit zrovna digitální centrálu TCS?

 1. Pingback: Akce: Centrála TCS za vysvědčení! – ZAVAVOV

 2. Pingback: Jak přejít na digitál (DCC) [2]: Jak na výběr komponent? – ZAVAVOV

 3. Radek Daničík

  Dobrého dne přeji, jsem modelářem G – zahradním a řeším digi ovládání. Dalo by se použít toto Vaše zařízení? A co všechno budu potřebovat, abych mohl své kolejiště cca 5 x 8m ovládat?

  Díky Radek D

  1. admin Post author

   Dobrý den,
   Ano, centrálu TCS je možné použít i s měřítkem G, ale budete potřebovat DCC zesilovač (například tento: http://dccdoma.eshop-zdarma.cz/index.php?s=product&id=195) a také samozřejmě WiFi router. Dále je potřeba mít digitální dekodéry v lokomotivách a pokud chcete digitálně řídit i výhybky, osvětlení a návěstidla, tak ještě vhodný dekodér pro ovládání příslušenství.

   Pokud budete mít více otázek, prosím využijte nově zřízené diskuzní fórum: http://forum.zavavov.cz/ dotazy se tam lépe hledají a je tam více možností pro vložení obrázků a podobně.

   Děkuji za Váš zájem a doufám, že pokud zvolíte centrálu TCS, tak budete spokojen.
   S pozdravem,
   ZAVAVOV

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

1
0
0
0
0
0
1
1
1
Verified by ExactMetrics