cz flag en flag

Detaily utváří celek kolejiště – Kde koupit speciální figurky (nejen) z filmů a pohádek v měřítku?

Jakmile kolejiště už začíná trochu vypadat, vlaky jezdí a krajina se zelená, tak se modelář začíná více věnovat detailům. Jedním takovým detailem jsou různé scény s figurkami. Ale kde takové akční postavičky v měřítku sehnat?

Nejjednodušším způsobem je koupit běžně prodávané postavičky od známých značek jako je například NOCH nebo Modelscene. Ale v jejich výběru obvykle nenajdeme vše, co nás zajímá – jako v mém případě figurky z různých filmů, seriálů a pohádek. Jako první jsem začal cítit nedostatečnou nabídku právě v oblasti figurek z Harryho Pottera, když jsem si pořídil Bradavický Express a kouzelnický koutek s nádražím Prasinky. Zkoušel jsem hledat, kontaktoval jsem i NOCH, ale nic jsem nenašel. Až jsem náhodou na Instagramu narazil na tištěné figurky na 3D tiskárně od jednoho člověka z Velké Británie (Fine Scale Figures), který se věnuje právě i těmto speciálním postavičkám z filmů a ceny nebyly vůbec přehnané.

První nákup

Když jsem na tento web narazil, tak bylo zrovna období před Vánocemi, tak se tam kromě Harryho Pottera objevovali figurky jako Santa Claus, Grinch nebo Vánoční skřítek. Rozhodl jsem se to zkusit a objednat. Jednotlivé figurky vychází obvykle na 1.50 Liber, což je asi 45 Kč za postavičku v měřítku H0. Ve větších měřítkách jsou potom dražší. Horší je to s poštovným do Česka, které je skoro 10 Liber, tedy asi 300 Kč, takže toho musí vzít člověk víc. Další komplikací je, že Anglie už není v EU a tak balíček prochází celním řízením. Vzhledem k tomu, že balíček je poslán poštou a při odeslání z Anglie Vám přijde číslo balíku, tak je možné jej zadat do eCEP a vyhnout se zbytečným poplatkům České Pošty a zaplatit jen 21% daň. Tím se sice zásilka prodraží, ale když kontaktujete prodejce, tak ten právě pro tyto případy dává slevu 25% na celou objednávku.

První balíček mi dorazil až po Vánocích, no nic jiného jsem ani nečekal, ale figurky jsou skvělé. Navíc každá figurka je zabalená zvlášť v papíře a jsou posílány v krabici, aby se nepoškodily.

Barvené či nebarvené

Při prvním procházení e-shopu s figurkami jsem u některých viděl, že je prodávají už i nabarvené za rozumnou cenu, ale bylo jich tam dost málo, tak jsem vzal asi jen jednu nabarvenou figurku na zkoušku a ostatní jen vytištěné a rozhodl se, že je zkusím sám nabarvit. Podle posledních informací by měli nabízet čím dál tím více i barvených figurek, což je super, protože jejich práce je opravdu skvělá. Ale já už jsem si pořídil dost barviček, tak je škoda je nechat jen ležet.

Jak nabarvit

Vzhledem k tomu, že to bylo poprvé, co jsem se pustil do barvení figurek z 3D tisku, tak jsem nejdříve pátral, čím a jak nabarvit. Podle doporučení jsem zvolil barvy Valejo Model Color, které se dají sehnat i tady v ČR. V Brně například v obchodním domě Vágner nad Náměstím Svobody. Existuje i základová barva, ale na tu jsem se vykašlala a barvím napřímo. Někdy je potřeba dát dvě vrstvy barvy, aby dobře kryla, ale většinou stačí jedna a drží dobře i bez základovky.

Jaký je výběr

Co se týká výběru figurek, tak mě zajímají hlavně figurky ze světa Harryho Pottera, kde je na výběr sám Harry Potter, pak několik čarodějek bez jména, Dobby ve variantě sedící nebo stojící a sova Hedwika. Ovšem záleží na tom, jak si člověk figurky nabarví. Já jsem udělal z Harryho Pottera několik dalších studentů z Bradavic a také jsem využil i jiných obyčejných figurek pro studenty. Výsledek je na fotografiích níže.

Kromě figurek ze světa Harryho Pottera neustále přibývají další tématické figurky. Například, jak už jsem zmiňoval tak Vánoční nebo různí dělníci, turisti a taky spousta sedících postaviček do vagónů. Já už jsem udělal druhou objednávku, kde jsem si pořídil mimo jiné figurku Davida Hasselhoffa ze seriálu Knight Rider, Nicolase Cage z filmu 60 sekund, Krotitele Duchů nebo postavičky z filmové série Návrat do Budoucnosti. Jsme s přítelkyní fanoušky filmu, tak proto nás zajímají tyto neobvyklé figurky.

Závěr

S obchodem, který tyto figurky nabízí je opravdu skvělá domluva a je super, že neustále přidávají další figurky. Já vím, že bych si je mohl kupovat jako modely a tisknout sám, ale to by mě vyšlo dráž a ani nemám kde mít tiskárnu. Navíc ten čas strávený tiskem taky není zrovna malý. Proto tohle považuji za super řešení a cenově přijatelné.

Pokud by Vám pošta přišla moc drahá, tak se můžeme domluvit a udělat společnou objednávku. Jak přibývají další a další figurky, tak mám pořád potřebu objednávat… 🙂

Galerie

Zde budu postupně přidávat nabarvené figurky. V tuto chvíli pořád ještě nejsou nabarvené všechny.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

0
3
0
0
0
0
0
1
2
Verified by ExactMetrics