cz flag en flag

Proč byste měli navštívit modelářský veletrh v zahraničí?

Během posledních pár let jsme měli možnost navštívit několik modelářských veletrhů u našich sousedů v Rakousku a Německu a rádi bychom Vám přiblížili srovnání s našimi českými veletrhy.

Možná někteří z Vás zaznamenali videa na našem YouTube kanále z různých zahraničních modelářských akcí, ale obvykle z toho není úplně patrné, proč na tyto akce rádi jezdíme a co je na nich tak skvělé. Samozřejmě se účastníme i veletrhů a výstavy tady v České Republice a tak máme srovnání.

Snad nejznámější českou výstavou jsou květnové Pečky (2018, 2019, 2021) a myslím, že jim dost šlape na paty Líbebona v Líbeznici. Obě tyto výstavy jsou z Moravy dost daleko, ale přesto stojí za to na ně zajet. Jsou to takové typické české akce se spoustou skvělých lidí. K vidění jsou obvykle kolejiště různých měřítek a kromě modelové železnice se čím dál více objevují i RC auta a další modely, které ocení nejeden železniční modelář.

Ovšem i zahraničí má své kouzlo a ruku na srdce, dnes je to skoro dostupnější než u nás v ČR. Stejně tam všichni jezdíme za nákupy, tak proč nezajít i za nějakou zábavou.

Modellbau-Messe ve Vídni (Rakousko)

První veletrh, který jsme navštívili už několikrát se koná přímo ve Vídni na výstavišti – Modellbau-Messe. Ačkoliv se za ty roky už mnohé změnilo, tak tento veletrh pořád stojí za to navštívit. Poprvé jsme se tam zajeli podívat v roce 2018 a psali jsme o něm už v minulosti v článku – Návštěva modelářského veletrhu Modellbau Messe 2018 ve Vídni – co nejlevněji na veletrh! (video+foto).

Veletrh býval rozdělený do třech hal, které se dají procházet bez nutnosti vyjít ven (rozdíl oproti výstavišti v Brně…) a v každé hale bylo k vidění něco jiného. Jedna hala se věnuje hlavně modelům, jak železničním, tak i RC modelům. Další hala je především o hračkách a deskových hrách. Ve třetí hale najdete vše možné i nemožné ke kreativnímu tvoření. Kromě toho, že je na veletrhu vždy na co koukat, tak se dá dobře i nakoupit. Tady pojem VELETRŽNÍ CENA neznamená přirážku 100%, jak jsme zvyklí od nás. Tady je to právě naopak, obvykle se dají sehnat moc pěkné věci za super cenu. Často i úplně nové věci jsou se slevou klidně i 20 až 50%.

Kromě nákupů a modelů jsou zde stánky s jídlem, kterých je dostatek pro všechny a fronty i ceny jsou přijatelné. Ale hlavně nejsou to nejlevnější hranolky a párky z Makra, mnohdy nedovařené, tohle jídlo opravdu stojí za to ochutnat! I přesto Vám nikdo hlavu neutrhne ani za vlastní jídlo a nápoje.

Modellbau-Messe ve Vídni po Covidu

Poslední návštěva tohoto veletrhu byla v roce 2022, kdy to bylo poprvé od Covidu, co se veletrh znovu otevřel a rozhodně neměl tak veliký rozsah, jak jsme byli zvyklí. Hala s kreativním tvořením se stáhla spíše do koutku, ale i přesto železniční modelářství a RC auta/letadla byly hojně zastoupeny. Vždy je na co se dívat a obvykle si něco odvezeme i sebou. Také parkování už bylo řešeno jiným způsobem.

Na veletrhu se často objevují ke koupi i novinky a zboží, které jinde k vidění není. To je velkou výhodou těchto zahraničních veletrhů.

Modell-Hobby-Spiel Lipsko (Německo)

Dalším velice zajímavým modelářským veletrhem je Modell-Hobby-Spiel, který se koná v německém městě Lipsko. V podstatě z toho máme podobně dobré pocity jako z veletrhu ve Vídni. I když jsme veletrh navštívili pouze jednou, protože je to z Brna přecejen kus cesty, tak to opravdu stálo za to. A ve spojení s procházkou historickým městem Lipsko, to je super prodloužený víkend.

Stejně jako ve Vídni je veletrh rozdělen do několik hal na výstavišti, které se dají procházet pouze zevnitř a není potřeba chodit ven. To ovšem neznamená, že není možné se vyvětrat a najíst venku za krásného slunečného počasí.

Velkou výhodou tady bylo, že jsme nepotřebovali parkování, protože jsme měli auto u hotelu a cesta pomocí MHD nás nic nestála, protože v ceně vstupného je i jízdenka na MHD na veletrh a zpět. Jízdenka se vstupenkou není v zahraničí ničím výjimečným a obvykle se vztahuje i na okrajovější části měst nebo vlaky.

Spielwarenmesse Norimberk (Německo)

Na poslední chvíli se nám letos podařilo dostat na veletrh hraček v Norimberku – Spielwarenmesse. Tato akce je trochu specifická, protože je dostupná pouze po registraci a to jen pro společnosti a firmy v odvětví hraček. A také cena byla dost vysoká, ale přesto jsme tam chtěli alespoň jednou být. Zajímavé ovšem je, že část s modelovou železnicí je dostupná i volně pro veřejnost a to o víkendu a za mnohem přijatelnější cenu.

Tento veletrh má za cíl ukázat především novinky na trhu v odvětví hraček, ale i modelů. Bohužel i přesto, že jsme se na veletrh dostali, tak výrobci měli své stánky uzavřené a bylo nutné si domluvit návštěvu nebo se prokázat jako distributor nebo jiný zájemce. Také velkým rozdílem oproti jiným veletrhům bylo to, že nebylo možné vystavené zboží nakupovat. To byla ovšem obrovská škoda, protože byly k vidění hračky a modelů, které se nikde sehnat nedají – často i z jiných kontinentů jako Amerika či Asie.

Jedna hala věnovaná modelové železnici, dostupná pro veřejnost, také obsahovala nová kolejiště, které na jiných výstavách k vidění nebyly a také spoustu výrobců s novinkami, které teprve na trh přijdou v letošním roce. Kromě výrobců jako Roco, Märklin a dalších nám známých se připojili i výrobci z Anglie jako například Hornby.

Před výstavištěm bylo zajištěno dostatek parkovacích míst a skvělá organizace. I když za cenu 12 Euro.

Modell Bau Tage Tulln (Rakousko)

Tentokrát jsme se vydali do města květin v Rakousku, které je známo především svou květinovou výstavou a také botanickou zahradou. Jedná se o město Tulln a my jsme navštívili veletrh Modell Bau Tage.

Největším překvapením pro nás bylo parkování, kterého bylo jako obvykle dostatek a navíc bylo ještě zdarma. Veletrh jako takový pro nás nebyl žádným překvapením, několik různých hal na výstavišti, které obsahovaly nejen modely a prodejní stánky, ale také kreativitu a hry. Na své si přišly i rodiny s dětmi, které si mohli spoustu věcí vyzkoušet, jako třeba ovládání RC auta.

Jako velkou výhodu považuji to, že se veletrh dal projít celý jedním směrem dokola a nebylo tak nutné procházet každou halu zvlášť a dávat si pozor, jestli jste něco nevynechali.

Na veletrhu byly k vidění modely a kolejiště, které už jsme viděli i jinde, ale také úplně nové.

Závěr

Závěrem bych rád napsal, že všechny veletrhy v zahraničí jsou dost jiné oproti výstavám, na které jsme zvyklí my tady v česku. Veletrhy jsou zamřené pro širokou veřejnost od malých dětí přes rodiny až po starší modeláře. Na všech veletrzích jsem byl se svou přítelkyní a nikdy se nenudila a na jednom s námi byla i moje mamka a taky byla nadšená.

Dále se mi líbí spojení vstupného s jízdenkou MHD, což donutí člověka často nechat auto doma, u hotelu nebo na parkovišti P+R. Parkování v zahraničí je obvykle dražší než u nás, alespoň ve městech, ale dá se najít i levnější varianta.

Na všechny veletrhy jsme si zakoupili vstupenky online (většinou je to levnější) a nikde jsme nestáli žádnou frontu. Ani nám nikde nezabavili nápoje a jídlo. A to nemluvím jen o veletrzích výše zmíněných, ale například i Comic Con ve Vídni! I tam jsme si mohli vzít vlastní jídlo. Jediná výjimka je u koncertů, kde to bohužel možné není. Na většině veletrhů jsme si i přes vlastní jídlo zakoupili nějaké to občerstvení a když porovnám české ceny a kvalitu, tak to nikdy nebylo tak drahé a kvalita byla úplně někde jinde.

Rozhodně tedy doporučujeme navštívit i nějaký veletrh v zahraničí, pokud máte tu možnost! Pokud nevíte, kde se zrovna jaký veletrh koná, podívejte se třeba do našeho kalendáře.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

0
0
0
0
0
0
0
0
0
Verified by ExactMetrics