cz flag en flag

Automatizovaný železniční přejezd

Každý se snaží své modelové kolejiště, co nejvíce oživit a rozhýbat. Jedním takovým malým doplňkem je i železniční přejezd. Existuje určitě spousta návodů a jednoduchých zapojení pro automatické spínání železničního přejezdu, ale v následujícím článku si ukážeme, jak je možné to udělat celé digitálně pomocí centrály TCS. Součástí článku je i demonstrační video.

Centrála TCS (více informací) umožňuje reagovat na zpětné hlášení a ovládat všechny digitální komponenty, které jsou k ní připojeny. Propojení je velice jednoduché, stačí připojit detektor obsazení úseků S88 k centrále a ke sledovaným úsekům a propojit železniční přejezd s patřičným digitálním dekodérem. Poté už stačí jen správně nastavit centrálu.

K detekci vlaků na kolejích jsem použil detektor zpětného hlášení S88 z DCCdoma od pana Krále (obr. 1) a připojil jej na sledovaný úsek, kde je přejezd. Pro jednoduchost stačí sledovat pouze jeden úsek.

Odkaz na modul: http://dccdoma.eshop-zdarma.cz/g40.Modul+zp%ECtn%E9ho+hl%E1%9Aen%ED+S88.html

Obr. 1: Detektor zpětného hlášení S88

Dále jsem použil dekodér příslušenství také z DCCdoma (obr. 2).

Odkaz na modul: http://dccdoma.eshop-zdarma.cz/g79.Multidekod%E9r%2C+v%FDhybky%2C+sv%ECtla%2C+p%F8ejezd……html

Obr. 2: Dekodér příslušenství

A samozřejmě centrálu TCS (obr. 3).

Digitální centrála TCS

Obr. 3: Digitální centrála TCS

Nastavení automatického spouštění proběhlo pomocí automatických akcí. Celé je to nastaveno tak, že když se na daném úseku objeví vlak, centrála pošle pokyn ke spuštění daného výstupu digitálního dekodéru a jakmile se úsek uvolní, tak centrála vyšle signál k vypnutí výstupu dekodéru, který spouští přejezd. Celou situaci můžete vidět na videu níže:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

0
0
0
0
0
0
1
0
0
Verified by ExactMetrics