Automatizovaný železniční přejezd

Každý se snaží své modelové kolejiště, co nejvíce oživit a rozhýbat. Jedním takovým malým doplňkem je i železniční přejezd. Existuje určitě spousta návodů a jednoduchých zapojení pro automatické spínání železničního přejezdu, ale v následujícím článku si ukážeme, jak je možné to udělat celé digitálně pomocí centrály TCS. Součástí článku je i demonstrační video.

Centrála TCS (více informací) umožňuje reagovat na zpětné hlášení a ovládat všechny digitální komponenty, které jsou k ní připojeny. Propojení je velice jednoduché, stačí připojit detektor obsazení úseků S88 k centrále a ke sledovaným úsekům a propojit železniční přejezd s patřičným digitálním dekodérem. Poté už stačí jen správně nastavit centrálu.

K detekci vlaků na kolejích jsem použil detektor zpětného hlášení S88 z DCCdoma od pana Krále (obr. 1) a připojil jej na sledovaný úsek, kde je přejezd. Pro jednoduchost stačí sledovat pouze jeden úsek.

Odkaz na modul: http://dccdoma.eshop-zdarma.cz/g40.Modul+zp%ECtn%E9ho+hl%E1%9Aen%ED+S88.html

Obr. 1: Detektor zpětného hlášení S88

Dále jsem použil dekodér příslušenství také z DCCdoma (obr. 2).

Odkaz na modul: http://dccdoma.eshop-zdarma.cz/g79.Multidekod%E9r%2C+v%FDhybky%2C+sv%ECtla%2C+p%F8ejezd……html

Obr. 2: Dekodér příslušenství

A samozřejmě centrálu TCS (obr. 3).

Digitální centrála TCS

Obr. 3: Digitální centrála TCS

Nastavení automatického spouštění proběhlo pomocí konfiguračních souborů (pro více informací mě kontaktujte a pomůžu vám s konfigurací). Celé je to nastaveno tak, že když se na daném úseku objeví vlak, centrála pošle pokyn ke spuštění daného výstupu digitálního dekodéru a jakmile se úsek uvolní, tak centrála vyšle signál k vypnutí výstupu dekodéru, který spouští přejezd. Celou situaci můžete vidět na videu níže:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

0
0
0
0
0
0
0
0
0
Verified by ExactMetrics