cz flag en flag

Kam za modelovou železnicí na severu Německa?

Měl jsem letos možnost navštívit několik zajímavých obchůdků a modelových výstav v Německu na dovolené a rád bych se podělil o mé poznatky a doporučil některá místa ostatním.

Dopravní muzeum v Drážďanech

První zastávka byla nejblíže České republice a to v Drážďanech. Zde jsme se stavovali právě k vůli dopravnímu muzeu, ve kterém najdete i sekci železnice a také modelovou železnici.

Ještě před návštěvou muzea mě překvapilo, že všechny informace najdete na webových stránkách (https://www.verkehrsmuseum-dresden.de/cs/) i česky, což je opravdu velké plus. Alespoň tedy pro mě, protože německy neumím a angličtina také není běžná v Německu.

Z vstupné 9€ pro dospělou osobu máte možnost si projít celé muzeum. Návštěva nám zabrala několik hodin, ale určitě to není na celý den. Hodně záleží na tom, kolik času člověk stráví u každého exponátu.

Co se týká modelové železnice, tak ta je bohužel v provozu jen v určité časy a nám to bohužel nevyšlo příliš dobře (čekali by jsme přes hodinu), tak jsme ji v provozu neviděli. Ale i tak je možné si modelovou železnici prohlédnout za skleněnými zdmi. Jedná se o modely ve větším měřítku než je H0, ale netroufám si odhadnout, co to bylo za měřítko. I proto modelová železnice působila trochu zvláštním dojmem a modely nebyly tak propracované, řekl bych, že to je spíše pro zábavu dětí, než dospělých modelářů.

Na následujících fotografiích je několik lokomotiv, které můžete v muzeu vidět. Také je možné navštívit u některých i strojovnu a vejít dovnitř.

Na videu níže je ukázka prostoru před modelovou železnicí. Bohužel více jsem nenatočil.

Modelové prodejny v Hamburku

V Hamburku jsme měli chvíli čas a tak jsme navštívili dvě modelové prodejny. Jedna z nich byla přímo Märklin prodejna, kde mě osobně překvapila nabídka i v měřítku Z. Samozřejmě i všechny ostatní běžná měřítka byly k dostání. Kousek od prodejny Märklin jsme objevili velice zajímavý bazar, tam bohužel v měřítku Z nebylo nic, ale i tak se tam daly najít opravdu pěkné kousky.

Obě prodejny najdete na mapách níže. První prodejna se jmenuje “Märklin Store Hamburg” a druhá “Modellbahnkiste”.

Modelová prodejna v Hannoveru

Největší objev, co do prodeje modelové železnice jsme našli v Hannoveru. Byla to úplná náhoda, ale po cestě z hotelu do centra jsme objevili opravdu obrovskou prodejnu i s bazarem, kde by průměrný modelář strávil i několik hodin. Sám jsem tam strávil asi hodinu a utratil nějaké ty Eura. Takový sortiment pohromadě jsem opravdu neviděl. Polohu prodejny “Train & Play KG” najdete níže na mapě.

V prodejně najdete snad úplně všechny výrobce a také všechna měřítka. Pokud máte cestu kolem, tak určitě doporučuji navštívit.

Modelová železnice v Hamburku

Asi největším lákadlem, co se týká modelové železnice a modelářství obecně, je modelový svět nazývaný Miniatur Wunderland, který se nachází v Hamburku. Jedná se opravdu o nejpropracovanější a největší modelový svět, který si člověk vůbec dokáže představit. Abych co nejvíce přenesl atmosféru tohoto světa na Vás, tak jsem natočil video z pohledu procházejícího diváka a k tomu přidal několik detailů. Celé video ale bylo dost dlouhé, tak jsem jej rozdělil na tři části, které budou vycházet postupně. Tu první část zde máte hned a další vyjdou vždy za týden od předchozí.

Pokud se chystáte do Miniatur Wunderlandu, určitě doporučuji si předem koupit vstupenku na určitý čas, pak nebudete muset čekat ve frontách. Prostě jen přijdete s vytištěnou vstupenkou a pokračujete dovnitř. Celá prohlídka začíná v obchodě se suvenýry, kde zároveň i končí. Takže na nákup budete mít určitě dost času a že je, co nakupovat. Od modelů vláčků, přes doplňky a modely aut až po různé upomínkové předměty a pohlednice. A ceny tam nejsou také nijak zvlášť vysoké.

Asi nemá cenu více informací a raději se podívejte na video a fotografie. Pokud i přesto máte nějaké otázky, rád je zodpovím v komentářích.

Videa z Miniatur Wunderlandu

První část videa.
Druhá část videa.
Třetí a poslední část videa.

Fotografie z Miniatur Wunderlandu

Závěr

Na závěr bych rád poznamenal, že dovolená v Německu není jen o modelové železnici, ale je toho k vidění mnohem více. Například mohu doporučit ZOO v Berlíně, kam se vyplatí jít i když je venku opravdu horko. I tak se dá ZOO projít a užít si ji. Nebo také Tropikárium v Hamburku stojí za návštěvu. A parky v těch městech jsou opravdu nádherné, někdy opravdu stačí jen sedět a koukat na vodu. Pokud by jste měli zájem i o další atrakce, co můžete najít v Německu a kam se určitě zajít podívat, tak si o to napište do komentářů. Rád udělám video i ze ZOO a dalších míst, když o to bude zájem.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

0
0
0
0
0
0
0
0
0
Verified by ExactMetrics