cz flag en flag

Kam za vláčky ve Vídni? No přece do Prátru do Království Železnic!

Také jezdíte za nákupy a zábavou občas do Rakouska? A také jste se byli podívat v Prátru? My ano a několikrát. Ale tentokrát tam na nás čekalo překvapení – nová atrakce! Zrovna atrakce tohoto druhu obvykle na výletech vyhledáváme, jednalo se o modelovou železnici!

Během minulého roku vyrostla nová hala s modelem Vídně v měřítku 1:87 a my jsme se tam byli podívat a natočili pro Vás video. Z venku je to zatím jen obyčejná hala, ale teprve uvnitř se skrývá to hlavní kouzlo.

Hala je rozdělená do tří pater, z toho přízemí a nejvyšší patro jsou dostupné veřejnosti. V přízemí kromě pokladny, kde jsme se domluvili i česky, obchodu se suvenýry a šaten najdete například tramvaj ve skutečné velikosti, do které můžete i vstoupit a sednout na místo řidiče. Také můžete ovládat světla, zvonek nebo otevírání dveří. Už jen tohle pohltí fanouška kolejových vozidel natolik, že nebude chtít odejít. A co teprve děti. Hned za tramvají je totiž dětská zóna se spoustou dětských atrakcí. Ovšem i rodiče si přijdou na své například u virtuální reality.

Nyní se přesuneme do nejvyššího patra. My jsme použili eskalátory, ale je k dispozici i výtah a schodiště. Ihned po vyjetí nahoru se Vám naskytne pohled na celé centrum Vídně v měřítku H0. Je super, že model je položený trochu níže, než je podlaha, a tak je na něj krásně vidět. Kromě věrného ztvárnění většiny známých míst si můžete povšimnout spousty detailů, které jsou pohyblivé a je možné je pomocí dotykových tlačítek spouštět. Vůbec nejlepší na tom je, že u každého dotykového tlačítka je i fotografie, o co se jedná a tak nemusíte dlouze hledat, co se po stisknutí tlačítka vlastně stalo. Samozřejmě hlavním tématem je i železnice a vlaky. Těch jezdí po celém modelu dostatek a také je zatím vidět i vlaky v “depu”. Kromě vlaků můžete narazit i na tramvaje. Atmosféru doplňuje pravidelné střídání dne a noci.

Trochu zklamání ovšem je, když projdete modelové centrum Vídně, že je to vlastně vše. Ovšem může to být pouze takový dojem. Ale je také vidět, že je model připraven na další rozšiřování i místa je k tomu dostatek. Ve stejném patře ještě najdete Lego vláček s několika Lego dekoracemi a také RC auta. Na konci haly v rohu je několik starých automatů s arkádovými hrami. U nich nás příjemně překvapilo, že jsme si mohli zahrát i bez nutnosti dalších poplatků.

Na závěr před odchodem jsme se ještě zastavili v obchodě se suvenýry, které cílí spíše na děti než dospělé. Většinou se jednalo o hračky a nebo reklamní předměty s logem. Je škoda, že se neobjevilo i něco s modelářskou tématikou. Třeba alespoň stánek NOCH s figurkami a doplňky na kolejiště nebo modelové auta či kamiony. Klidně by se mohl objevit i nějaký ten start-set, lokomotiva nebo vagónky.

Vše si můžete prohlédnout na následujícím videu a udělat si vlastní názor, ale z videa nepoznáte tu atmosféru a tak doporučuji i osobní návštěvu. Mezi návštěvou a vydáním videa i článku uběhlo asi 14 dní a během toho se změnil i ceník na webu Království Železnic, proto zde nebudu uvádět cenu, ale vždy se podívejte přímo na jejich web, který je také i v češtině.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

0
1
0
0
0
0
0
0
0
Verified by ExactMetrics